Teo. Dramaty

Paweł Soszyński

Wydanie: Cena:
34,93 zł
35,92 zł
34,93 zł 49,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 49,90


Opis książki

Zderzenia melancholii i queerowej wyobraźni, poczucia humoru i karkołomnych intelektualnych ciągów, brutalnej groteski i gorzkich samorozliczeń – wszystko to znajdziemy w tekstach dramatycznych znanego krytyka teatralnego, pisarza i dramaturga zebranych w tym tomie. Po niespodziewanej śmierci Pawła Soszyńskiego 18 września 2021 roku jego bliscy przyjaciele zdecydowali spróbować złożyć w całość odnalezione teksty.

Dramaty powstały w latach 2017–2020. Odzwierciedlają codzienne fascynacje i długotrwałe inspiracje Pawła Soszyńskiego. Z tych pięciu tekstów tylko Teo ukazał się za życia Pawła w miesięczniku „Dialog”. Duchologię polską wystawił Jakub Skrzywanek w 2018 roku w koprodukcji teatrów w Wałbrzychu i Sosnowcu. Trzy pozostałe dramaty przetrwały zapisane w ciągu maili i wiadomości w kilkunastu wersjach niczym skomplikowana układanka.

Do czytania w łóżku i wystawiania na wielkich scenach. Świat Soszyńskiego to teatr Polaków-łososi i górników-tancerzy erotycznych; teatr Zagłady i wojny skrytej za pokolorowaną na tęczowo bajką o blaszanym drwalu - i cygańskiej operetki; teatr biedny - i teatr monumentalny; by nie powiedzieć – „ubogi” i „ogromny”, bo dość już tej Polski.

Recenzje

Patronaty/Matronaty

Szczegóły

Liczba stron:
280
Ilustracja na okładce:
Bartek „Arobal” Kociemba
Redakcja:
Witold Mrozek, Joanna Ostrowska
Projekt okładki:
Marcin Hernas/tessera.org
ISBN:
978-83-67075-68-8
ISBN wydanie e-book:
978-83-67075-73-2
Data wydania:
Warszawa 2023
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wysokość w mm:
200
Szerokość w mm:
129
Wydanie:
Ebook
Miękka okładka
Gatunek:
dramat

Zobacz też

BIO

Paweł Soszyński

Paweł Soszyński (1979–2021) - był krytykiem teatralnym i pisarzem, absolwentem kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW. W wydawnictwie Lampa i Iskra Boża wydał trzy powieści: Tajemnice Szumina (2002), Nieżywych i leworęcznych (2004), Osoby (2010). Od 2009 roku był recenzentem, szefem działu teatralnego, a później także zastępcą redaktorki naczelnej w „Dwutygodniku”. Prowadził także rubrykę teatralną w polskiej edycji „Vogue’a”.

W 2018 roku jego Duchologia polska została wystawiona w koprodukcji Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Dwa lata później Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawił adaptację Gargantui i Pantagruela jego autorstwa. Oba spektakle zostały wyreżyserowane przez Jakuba Skrzywanka.

W latach 2019–2021 pracował w duecie dramaturgicznym z Joanną Ostrowską nad spektaklami tanecznymi Hany Umedy i Wojciecha Grudzińskiego (Hana Umeda/Sada Yakko, Rodos, Dance Mom).

fot. Karolina Gorzelańczyk

Czytaj więcej

Wokół książki

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia