? 27 czerwca (piątek) | godz. 18:00 | Dom Spotkań z Historią | ul.  Karowa 20 | Warszawa | wstęp wolny

Zapraszamy na premierowe spotkanie wokół biografii Felicita! Piotra Szaroty. Rozmowę poprowadzi Sylwia Chutnik.

Felicita Vestvali, queerowa śpiewaczka operowa i aktorka dramatyczna. Gwiazda XIX-wiecznej Europy i Ameryki. Przez dziesięć lat, począwszy od debiutu w La Scali w 1853 r., występowała jako śpiewaczka operowa. Największą sławę zyskała w Stanach Zjednoczonych, gdzie nadano jej przydomek „Vestvali the Magnificent”. 

Urodzona buntowniczka, kontestująca ówczesne standardy kobiecości. Nigdy nie wyszła za mąż, nieustannie walczyła z mężczyznami o równe traktowanie. Szokowała niepasującym do epoki stylem życia. Przez niemal dwadzieścia lat była związana z niemiecką aktorką, Elise Lund, razem wychowywały nieślubną córkę Felicity i występowały w teatrze jako Romeo i Julia.

Choć inność sprowadziła na Felicitę niechęć i drwiny, ale nie zabrakło też osób, dla których stała się ona źródłem inspiracji.

Gabriela Legun, śpiewaczka Teatru Wielkiego-Opery Narodowej poleca: Fascynująca biografia artystki o niezwykłym głosie i nieposkromionej duszy. Jej głęboki kontralt hipnotyzował publiczność od Mediolanu po Nowy Jork, a odwaga w przekraczaniu granic w sztuce i życiu czyni ją postacią zadziwiająco współczesną. To nie tylko biografia, ale muzyczna opowieść o wolności, scenie i tożsamości. Felicita zamieniła życie w spektakl, a scenę w przestrzeń niezależności – tworząc sztukę, która wyprzedziła swój czas.

Podczas wydarzenia będzie możliwość zakupienia książki.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku 

_ _

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.