Serie

Seria Nie-fikcja

Krytyczny komentarz rzeczywistości musi poprzedzać jej opis poparty faktami. Najlepiej, gdy fakty to też po prostu naprawdę dobra literatura. Taką dobrą literaturę faktu publikujemy w nowej Serii Nie-fikcja.

Seria Historyczna

Żeby „wybrać przyszłość”, trzeba znieść zastany monopol na przeszłość. To motto przyświeca Serii Historycznej, w której ukazują się ważne książki polskich autorów i autorek, reedycje dawnych tekstów oraz przekłady dzieł światowej sławy historyków i historyczek. 

Seria z Morświnem

Choć świat wydaje się zmierzać do samounicestwienia, to wciąż możemy i powinniśmy z tym walczyć. Seria z Morświnem skupia się na bohaterach nieludzkich, ale ma także uświadamiać, co my, ludzie, możemy zrobić i zrozumieć, żeby nam wszystkim żyło się lepiej. 

Seria Ekonomiczna

Mówi się, że problemy gospodarcze zarezerwowane są dziś tylko dla ekspertów, a w publicznym obiegu dominuje neoliberalizm i monetaryzm. Seria Ekonomiczna przebija nadmuchany balonik – przez publikację prac najważniejszych lewicowych ekonomistów i ekonomistek, socjologów i socjolożek, tworzymy bazę dla lewicowej ekonomii w Polsce.

Seria Literacka

Od czytania kolejnych newsów boli cię głowa, a clickbajtowe tytuły przyprawiają o dreszcze? W Serii Literackiej chcemy wydawać nową, ambitną literaturę, która nie mami czytelników i czytelniczek tanią sensacją, ale stara się dotrzeć do źródła współczesnych problemów i je opisywać. Mądrze, odważnie i krytycznie. 

Seria Dziecięca

Czym skorupka za młodu nasiąknie… Seria Dziecięca ukazuje współczesny świat bez lukrowania, ale z empatią i wrażliwością, pozwalającą najmłodszym zrozumieć nawet najbardziej skomplikowane problemy. 

Seria Biograficzna

„Co nie jest biografią - nie jest w ogóle” - mawiał Stanisław Brzozowski. Chcemy, żeby istotne postaci kultury, historii i życia społecznego były obecne w pamięci Polek i Polaków. Dlatego publikujemy sążniste, a obok nich krótkie i popularne, książki w Serii Biograficznej.

Seria z Różą

W Polsce zwykle to panowie mówią, a panie słuchają. W kraju powszechnej mizoginii pragniemy – głosem kobiet, w naszej Serii z Różą – pokazać nie tylko objawy dyskryminacji i nierówności, ale też to, jak można z nimi walczyć.

Seria Idee

Chcemy zmieniać język publiczny i sposoby myślenia o najważniejszych kwestiach współczesności. Seria Idee proponuje najlepsze dzieła z zakresu filozofii i socjologii politycznej, teorii kultury i sztuki, które dają intelektualną bazę dla tej zmiany. 

Pismo "Krytyka Polityczna"

„Krytyka Polityczna” ukazuje się od 2002 roku. Nazwa nawiązuje zarówno do młodopolskiej „Krytyki” Wilhelma Feldmana (na łamach której publikował m.in. Stanisław Brzozowski, patron stowarzyszenia będącego wydawcą „Krytyki Politycznej”), jak i drugoobiegowej „Krytyki” publikującej teksty opozycyjnych wobec PRL pisarzy i publicystów.

W „Krytyce Politycznej” drukujemy autorów uznanych i debiutantów, staramy się łączyć namysł teoretyczny z publicystycznym szybkim reagowaniem, literaturę i narzędzia sztuk wizualnych z działalnością dziennikarską.

Seria Performatywno-Muzyczna

Współczesną muzykę, teatr muzyczny, taniec i performans najpierw trzeba zrozumieć, żeby je polubić. W książkach publikowanych w Serii Performatywno-Muzycznej przybliżamy ważne postaci i zjawiska kultury współczesnej, dając właściwe klucze do ich rozumienia.

Przewodniki Krytyki Politycznej

Reader (przewodnik) to popularna formuła używana na całym świecie w odniesieniu do ważnych obszarów humanistyki. Przewodniki Krytyki Politycznej to właśnie takie małe przystępne książeczki o wielkich postaciach i wielkich tematach. 

Pisma Jacka Kuronia

Pisma Jacka Kuronia tworzą wielką opowieść – o tym, że można i warto zmieniać świat, a historię tworzą ludzie, a nie abstrakcyjne mechanizmy. Tę lekcję Kuronia pragniemy przypominać tak długo, jak długo żyć będziemy w nie najlepszym z możliwych światów.

Seria Dzieł Władysława Brzozowskiego

Niegdyś główna postać polskiego życia literackiego, poeta, którego wiersze znał każdy uczeń i uczennica. Dziś twórca nieco zapomniany, o niepełnym wizerunku. Ten obraz poety i człowieka staramy się uzupełnić, publikując kolejne tomy w Serii Dzieł Władysława Broniewskiego: prozę, nieznane dotąd listy, pamiętnik, zaangażowaną publicystykę. 

Seria Kanon

Chcemy stać się aktywnymi spadkobiercami tych tradycji polskiej kultury, które zostały zapomniane w ostatnich dziesięcioleciach, a które należą do najważniejszych polskich dokonań intelektualnych z przeszłości. Dlatego w Serii Kanon wznawiamy najważniejsze dzieła autorów związanych z krytyczną refleksją w polskiej kulturze.

Seria Publicystyczna

Trzymamy rękę na pulsie debaty publicznej. Piórem znanych i cenionych komentatorów i komentatorek życia publicznego w książkach publikowanych w Serii Publicystycznej odnosimy się do najważniejszych bieżących wydarzeń i zjawisk społeczno-politycznych.   

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies