Biogram

GM

George Monbiot jest autorem bestsellerowych książek m.in. Feral. Searching for Enchantment on the Frontiers of Rewilding; The Age of Consent. A manifesto for a new world order i Captive State. The corporate takeover of Britain; a także śledczych reportaży podróżniczych Poisoned Arrows, Amazon Watershed i No Man's Land. Prowadzi własną cotygodniową rubrykę w dzienniku „Guardian”.

Podczas siedmiu lat dziennikarstwa śledczego w Indonezji, Brazylii i Afryce Wschodniej został postrzelony, pobity przez żandarmerię wojskową i użądlony przez szerszenie, co doprowadziło go do śpiączki. Stał się persona non grata w kilkunastu krajach, w których przebywał. Wrócił do pracy w Wielkiej Brytanii po tym, jak w szpitalu Lodwar General Hospital w północno-zachodniej Kenii stwierdzono u niego śmierć kliniczną z powodu malarii mózgowej.

W Wielkiej Brytanii dołączył do ruchów protestów. Był hospitalizowany po pobiciu przez ochroniarzy, którzy wbili mu metalowy kolec w stopę, rozbijając kość środkową. Pomógł założyć organizację The Land is Ours, która okupowała ziemię w całym kraju, w tym nieruchomości należącej do korporacji Guinness i przeznaczonej na gigantyczny supermarket. Protestujący pokonali Guinnessa w sądzie, zbudowali eko-wioskę i okupowali teren przez sześć miesięcy.

Był stypendystą oraz profesorem wizytującym na uniwersytetach w Oksfordzie (polityka środowiskowa), Bristolu (filozofia), Keele (polityka) i wschodnim Londynie (nauki o środowisku). Obecnie jest profesorem wizytującym planowania na Oxford Brookes University. W 1995 r. Nelson Mandela wręczył mu nagrodę United Nations Global 500 Award za wybitne osiągnięcia w dziedzinie ochrony środowiska. Zdobył także nagrodę Orwella w 2022 roku oraz Lloyds National Screenwriting Prize za scenariusz The Norwegian, nagrodę Sony Award za produkcję radiową, nagrodę Sir Petera Kenta i nagrodę OneWorld National Press Award.

Udostępnij
Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia