Niezgłoszone, umorzone, zawieszone

Niezgłoszone, umorzone, zawieszone

Ludziom trudno uwierzyć, że gwałci chłopiec z dobrego domu. Mama jednego ze sprawców tłumaczyła, że syn nie mógł zgwałcić, bo nawet gdy na filmie są sceny erotyczne, on ze wstydem odwraca głowę. A sprawcą może być każdy - Patrycja Wieczorkiewicz i Maja Staśko, autorki "Gwałtu polski" w rozmowie z Joanną Podgórską dla "Polityki"
Polskę stać na dochód podstawowy

Polskę stać na dochód podstawowy

Musimy rozróżnić pracę od pracy najemnej. Praca najemna to wyłącznie praca zarobkowa. Praca zaś to jakakolwiek aktywność – wychowywanie dzieci, prace domowe, wolontariat. I jest ona równie ważna dla społeczeństwa, co praca najemna. Dzięki dochodowi podstawowemu ludzie mogą poświęcać więcej czasu na życie rodzinne czy działalność na rzecz lokalnej społeczności. Musimy to w końcu docenić, a nie kierować się uprzedzeniami.
 Miasta mogą być wygodne, przyjazne i zdrowe

Miasta mogą być wygodne, przyjazne i zdrowe

Michał Nogaś w tekście "Książki o ekologicznej urbanistyce, które pomogą nam uratować miasta" przywołuje kilka książek, których lektura może pomóc w odzyskaniu miast z rąk deweloperów i niewyedukowanych samorządowców.
Jedna wspólna kultura

Jedna wspólna kultura

Wojciech Szot pisze o "Dezorientacjach. Antologii polskiej literatury queer": Queer w tej perspektywie zawsze korzysta z otoczenia. Przetwarzając, przeginając, udziwniając, przypomina jednak o tym, że żyjemy w jednej, wspólnej kulturze. Jedynie czytamy inaczej. Może czas, by poczytać razem z nami? Queerowym okiem? Czas na inną, choć wcale nie nową opowieść.
Sprawczość bohaterek książki

Sprawczość bohaterek książki

Marek S. Bochniarz recenzuje książkę Anny Dobrowolskiej "Zawodowe dziewczyny" na portalu kultura.poznań.pl Dobrowolska łączy w tej pozycji kilka kompetencji, pokazując zdolność literacką do zaangażowania czytelników, czy wnikliwość badaczki, która nie tylko przygotowuje rzetelną pracę, ale i podważa schematy i ograniczenia tych, co tematem prostytucji i pracy seksualnej w PRL-u zajmowali się przed nią.
Pieniądze dla  wszystkich?

Pieniądze dla wszystkich?

BDP to prawo. Nie dobrodziejstwo rządu, które można obciąć, gdy brakuje w kasie. To ważne. Bo podstawowe powszechne bezpieczeństwo jest dobrem publicznym. Wszyscy mamy do niego prawo – jak do powietrza czy wody. Jeżeli mają je wszyscy, każdy na tym korzysta - twierdzi Guy Standing, autor książki "Dochód podstawowy". 
Zagubione ogniwo historii polskiej opowieści

Zagubione ogniwo historii polskiej opowieści

Sylwia Chutnik poleca "Dezorientacje. Antologię polskiej literatury queer": Ta książka to zagubione ogniwo historii polskiej opowieści o tożsamości i doświadczeniu nieheteronormatywnym. O wyjściu poza narzucone ramy. Również o homofobii, która niczym czerwony długopis przez wieku skreślała wszelkie "niestosowności".
Z ukrycia

Z ukrycia

Mateusz Skucha recenzuje "Dezorientacje. Antologię polskiej literatury queer" na Dwutygodniku: Są fragmenty arcyzabawne i przerażająco smutne, takie, które można czytać z przymrużeniem oka, i te wymagające uważnej lektury. Całość tworzy szalenie intrygującą panoramę polskiej literatury queer, opartą na różnorodności i dziwności par excellence.
Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies