Miasta mogą być wygodne, przyjazne i zdrowe

Miasta mogą być wygodne, przyjazne i zdrowe

Michał Nogaś w tekście "Książki o ekologicznej urbanistyce, które pomogą nam uratować miasta" przywołuje kilka książek, których lektura może pomóc w odzyskaniu miast z rąk deweloperów i niewyedukowanych samorządowców.
Jedna wspólna kultura

Jedna wspólna kultura

Wojciech Szot pisze o "Dezorientacjach. Antologii polskiej literatury queer": Queer w tej perspektywie zawsze korzysta z otoczenia. Przetwarzając, przeginając, udziwniając, przypomina jednak o tym, że żyjemy w jednej, wspólnej kulturze. Jedynie czytamy inaczej. Może czas, by poczytać razem z nami? Queerowym okiem? Czas na inną, choć wcale nie nową opowieść.
Sprawczość bohaterek książki

Sprawczość bohaterek książki

Marek S. Bochniarz recenzuje książkę Anny Dobrowolskiej "Zawodowe dziewczyny" na portalu kultura.poznań.pl Dobrowolska łączy w tej pozycji kilka kompetencji, pokazując zdolność literacką do zaangażowania czytelników, czy wnikliwość badaczki, która nie tylko przygotowuje rzetelną pracę, ale i podważa schematy i ograniczenia tych, co tematem prostytucji i pracy seksualnej w PRL-u zajmowali się przed nią.
Pieniądze dla  wszystkich?

Pieniądze dla wszystkich?

BDP to prawo. Nie dobrodziejstwo rządu, które można obciąć, gdy brakuje w kasie. To ważne. Bo podstawowe powszechne bezpieczeństwo jest dobrem publicznym. Wszyscy mamy do niego prawo – jak do powietrza czy wody. Jeżeli mają je wszyscy, każdy na tym korzysta - twierdzi Guy Standing, autor książki "Dochód podstawowy". 
Zagubione ogniwo historii polskiej opowieści

Zagubione ogniwo historii polskiej opowieści

Sylwia Chutnik poleca "Dezorientacje. Antologię polskiej literatury queer": Ta książka to zagubione ogniwo historii polskiej opowieści o tożsamości i doświadczeniu nieheteronormatywnym. O wyjściu poza narzucone ramy. Również o homofobii, która niczym czerwony długopis przez wieku skreślała wszelkie "niestosowności".
Z ukrycia

Z ukrycia

Mateusz Skucha recenzuje "Dezorientacje. Antologię polskiej literatury queer" na Dwutygodniku: Są fragmenty arcyzabawne i przerażająco smutne, takie, które można czytać z przymrużeniem oka, i te wymagające uważnej lektury. Całość tworzy szalenie intrygującą panoramę polskiej literatury queer, opartą na różnorodności i dziwności par excellence.
Wobec przemian obyczajowych i politycznych

Wobec przemian obyczajowych i politycznych

Bernadetta Darska o "Zawodowych dziewczynach": Książka Anny Dobrowolskiej napisana kompetentnie, erudycyjnie, atrakcyjnie dla czytelnika pokazuje, jak istotne jest przyglądanie się temu, co wiąże się z obecnością kobiet w przestrzeni publicznej oraz ich funkcjonowaniem na styku tego, co akceptowalne i podejrzane społecznie.
Betonoza jest dzieckiem wstydu

Betonoza jest dzieckiem wstydu

Wstydu przed zaniedbaniem, nieuporządkowaniem, poczuciem pozostawania w tyle. To choroba, która dotyka wielu polskich miast.
Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies