PREMIERA KSIĄŻKI: "Trudny wiek" Andy Rottenberg

Zapraszamy na spotkanie premierowe wokół najnowszej książki wybitnej kuratorki sztuki Andy Rottenberg TRUDNY WIEK.
Spotkanie poprowadzi dziennikarz, redaktor naczelny magazynu Mint Alek Hudzik. Fragmenty książki przeczyta Danuta Stenka.
- 17 lipca (czwartek),
- godz. 18:00,
- Muzeum Narodowe w Warszawie.
TRUDNY WIEK to esej o twórczości rzeźbiarki Aliny Szapocznikow, reżysera Andrzeja Wajdy i malarza Andrzeja Wróblewskiego. Rottenberg prześledziła historię każdego z bohaterów i zaproponowała unikalne odczytanie dzieł (prawie równolatków), które przez lata nie było możliwe. Opowiada jak doświadczenie wojny wpłynęło na ich pracę i życie – szczególnie w okresie dojrzewania oraz jak determinowało ich późniejszą twórczość.
„Rówieśnicy: Alina Szapocznikow i Andrzej Wajda urodzeni w 1926 roku, Andrzej Wróblewski w 1927. Rzeźbiarka, filmowiec i malarz. Obdarzeni wielkimi talentami, a zarazem w młodości obciążeni bagażem wojennych przeżyć i strat. Szapocznikow, pochodząca rodziny żydowskiej, przeszła przez obozy koncentracyjne. Wróblewski widział śmierć ojca, przy próbie jego zatrzymania przez gestapo. Ojciec Wajdy, polski oficer, zginął w Katyniu. Wszyscy troje wcześnie weszli w życie twórcze. Wszyscy w swej sztuce obcowali ze śmiercią, której byli świadkami i która naznaczyła ich twórczą wyobraźnię. Młodo zmarły Wróblewski pozostawił serię obrazów rozstrzelań, które miały być „tak przykre, jak zapach trupa”. Pod ich wrażeniem Wajda, jego kolega z krakowskiej ASP, zrezygnował z malarstwa na rzecz filmu. W 1957 roku zrobił Kanał – najbardziej tragiczny obraz Powstania Warszawskiego. Szapocznikow z wielką determinacją mierzyła się w sztuce ze swoją śmiertelną chorobą. Anda Rottenberg wychwyciła wspólnotę losów tego tragicznego, wielkiego pokolenia. Ta książka jest tej wspólnoty zapisem.” - Maria Poprzęcka
Anda Rottenberg (1944) – absolwentka historii sztuki Uniwersytetu Warszawskiego. Autorka wielu wystaw, m.in.: Rzeźba w ogrodzie (1988), Gdzie jest brat twój, Abel? (1995), Warszawa-Moskwa 1900-2000 (2004), Obok. Tysiąc lat historii w sztuce (2011), Postęp i higiena (2014). Wśród dorobku Andy Rottenberg znajdują się również liczne książki, m.in: „Sztuka w Polsce 1945-2005” (2006), „Przeciąg. Teksty o sztuce polskiej lat 80.” (2009), autobiografia „Proszę bardzo” (2009), wywiad rzeka (wraz z Dorotą Jarecką) „Rottenberg. Już trudno”(2014), „Berlińska depresja. Dziennik” (2018) - zapis rocznego pobytu autorki w Berlinie, „Lista. Dziennik 2005” (2019), w której błyskotliwe obserwacje dnia codziennego słynna polska kuratorka przeplata z ostrymi komentarzami na tematy towarzyskie i społeczne oraz „Rozrzut” (2023), będący zbiorem tekstów z lat 1999–2019. Prowadzi dział kultury w magazynie „Vogue Polska”.
Fragment książki: „Utwory artystyczne są fikcją, nie mogą zatem stanowić rzeczywistego świadectwa. Nie są więc nim również pozostawione nam dzieła trojga artystów. Rozpatrywane na płaszczyźnie sztuki są jednak czymś znacznie silniejszym i ważniejszym, zawarte w nich wizje lokują się bowiem w zbiorowej wyobraźni i zasilają ikonosferę pamięci. Społeczeństwa, które są tej pamięci pozbawione, nie mają też świadomości, że mogą się łatwo skazać na powtórzenie wszystkich, już raz doświadczonych tragedii.”
Podczas wydarzenia będzie możliwość kupienia książki.
Informujemy o zakazie spożywaniu alkoholu i wyrobów tytoniowych na całym terenie obiektu podczas wydarzenia.