Bunkier. Czytelnia Sztuki: Anda Rottenberg w rozmowie z Pauliną Małochleb

Podczas kolejnego spotkania w cyklu Bunkier. Czytelnia Sztuki będziemy gościć Andę Rottenberg i porozmawiamy o jej najnowszej książce Trudny wiek (Krytyka Polityczna). Spotkanie poprowadzi Paulina Małochleb.
„Rówieśnicy: Alina Szapocznikow i Andrzej Wajda urodzeni w 1926 roku, Andrzej Wróblewski w 1927. Rzeźbiarka, filmowiec i malarz. Obdarzeni wielkimi talentami, a zarazem w młodości obciążeni bagażem wojennych przeżyć i strat. Szapocznikow, pochodząca rodziny żydowskiej, przeszła przez obozy koncentracyjne. Wróblewski widział śmierć ojca, przy próbie jego zatrzymania przez gestapo. Ojciec Wajdy, polski oficer, zginął w Katyniu. Wszyscy troje wcześnie weszli w życie twórcze. Wszyscy w swej sztuce obcowali ze śmiercią, której byli świadkami i która naznaczyła ich twórczą wyobraźnię. Młodo zmarły Wróblewski pozostawił serię obrazów rozstrzelań, które miały być „tak przykre, jak zapach trupa”. Pod ich wrażeniem Wajda, jego kolega z krakowskiej ASP, zrezygnował z malarstwa na rzecz filmu. W 1957 roku zrobił Kanał – najbardziej tragiczny obraz Powstania Warszawskiego. Szapocznikow z wielką determinacją mierzyła się w sztuce ze swoją śmiertelną chorobą. Anda Rottenberg wychwyciła wspólnotę losów tego tragicznego, wielkiego pokolenia. Ta książka jest tej wspólnoty zapisem." - Maria Poprzęcka
→ Podczas spotkania będzie można kupić książkę.
→ Dla kogo: dorośli
→ Koszt: 5 zł
→ Zapisy nie są wymagane.
Uwaga! Liczba miejsc ograniczona. Decyduje kolejność zakupu biletów. Sprzedaż biletów rusza o godz. 16:00
Anda Rottenberg - historyczka sztuki, krytyczka, publicystka, kuratorka licznych wystaw. W latach 1993–2001 dyrektorka Galerii Sztuki „Zachęta” w Warszawie. Autorka między innymi: „Sztuka w Polsce 1945–2005”, „Przeciąg: Teksty o sztuce polskiej lat 80.”, „Rottenberg. Już trudno” (z Dorotą Jarecką), „Berlińska depresja. Dziennik”, „Lista. Dziennik 2005”, „Zbliżenia. Szkice o polskich artystach”, „Proszę bardzo”, „Kuchnia towarzyska i uczuciowa”, „Rozrzut”, „From Poland with Love. Listy do Haralda Szeemanna”. Nominowana do nagrody Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia. Prowadzi dział kultury w „Vogue Polska”.
Paulina Małochleb - krytyczka, badaczka literatury i wykładowczyni. Laureatka Nagrody Prezesa Rady Ministrów, stypendystka NCK „Młoda Polska”. Autorka książki „Przepisywanie historii” oraz bloga ksiazkinaostro.pl. W Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie kieruje Ośrodkiem Komunikacji. Publikuje w „Przekroju”, „Polityce” i „Krytyce Politycznej”. Wykłada na Uniwersytecie Jagiellońskim.