Wydawnictwo Krytyki Politycznej i Spółdzielnia "Ogniwo" zapraszają na rozmowę o książce "Teo. Dramaty" Pawła Soszyńskiego. Anna Marchewka porozmawia z redaktorami tomu Joanną Ostrowską i Witoldem Mrozkiem oraz Igą Gańczarczyk.

Zderzenia melancholii i queerowej wyobraźni, poczucia humoru i karkołomnych intelektualnych ciągów, brutalnej groteski i gorzkich samorozliczeń – wszystko to znajdziemy w tekstach dramatycznych znanego krytyka teatralnego, pisarza i dramaturga zebranych w tym tomie. Po niespodziewanej śmierci Pawła Soszyńskiego 18 września 2021 roku jego bliscy przyjaciele zdecydowali spróbować złożyć w całość odnalezione teksty.

Dramaty powstały w latach 2017–2020. Odzwierciedlają codzienne fascynacje i długotrwałe inspiracje Pawła Soszyńskiego. Z tych pięciu tekstów tylko "Teo" ukazał się za życia Pawła w miesięczniku "Dialog". "Duchologię polską" wystawił Jakub Skrzywanek w 2018 roku w koprodukcji teatrów w Wałbrzychu i Sosnowcu. Trzy pozostałe dramaty przetrwały zapisane w ciągu maili i wiadomości w kilkunastu wersjach niczym skomplikowana układanka.

Do czytania w łóżku i wystawiania na wielkich scenach. Świat Soszyńskiego to teatr Polaków-łososi i górników-tancerzy erotycznych; teatr Zagłady i wojny skrytej za pokolorowaną na tęczowo bajką o blaszanym drwalu - i cygańskiej operetki; teatr biedny - i teatr monumentalny; by nie powiedzieć – "ubogi" i "ogromny", bo dość już tej Polski.

28.02.2023 | KRAKÓW | SPÓŁDZIELNIA OGNIWO | 19.00

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.