Biogram

Paweł Soszyński (1979–2021) - był krytykiem teatralnym i pisarzem, absolwentem kulturoznawstwa w Instytucie Kultury Polskiej UW. W wydawnictwie Lampa i Iskra Boża wydał trzy powieści: Tajemnice Szumina (2002), Nieżywych i leworęcznych (2004), Osoby (2010). Od 2009 roku był recenzentem, szefem działu teatralnego, a później także zastępcą redaktorki naczelnej w „Dwutygodniku”. Prowadził także rubrykę teatralną w polskiej edycji „Vogue’a”.

W 2018 roku jego Duchologia polska została wystawiona w koprodukcji Teatru im. Jerzego Szaniawskiego w Wałbrzychu i Teatru Zagłębia w Sosnowcu. Dwa lata później Teatr im. Wilama Horzycy w Toruniu w koprodukcji z Teatrem im. Jana Kochanowskiego w Opolu wystawił adaptację Gargantui i Pantagruela jego autorstwa. Oba spektakle zostały wyreżyserowane przez Jakuba Skrzywanka.

W latach 2019–2021 pracował w duecie dramaturgicznym z Joanną Ostrowską nad spektaklami tanecznymi Hany Umedy i Wojciecha Grudzińskiego (Hana Umeda/Sada Yakko, Rodos, Dance Mom).

fot. Karolina Gorzelańczyk

Udostępnij
Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia