Urząd Dzielnicy Śródmieście m.st. Warszawy i Fundacja Sztuk Performatywnych "Nostalgic Boys" zaprasza do Teatru Dramatycznego na wieloaspektowe wydarzenie kulturalne, poświęcone jednej z najważniejszych postaci najnowszej historii queerowego teatru w Polsce – Pawłowi Soszyńskiemu. Na dzień 7 lutego 2023 roku przypadają 44. urodziny zmarłego w 2021 roku autora, a także premiera książki "Teo. Dramaty", zawierającej zbiór jego tekstów dramatycznych. Tom ukaże się nakładem Wydawnictwa Krytyki Politycznej, pod redakcją Joanny Ostrowskiej i Witolda Mrozka.

Wieczór rozpocznie czytanie performatywne niepublikowanego dotąd i niewystawianego dramatu "84061", po którym odbędzie się dyskusja panelowa oraz spotkanie upamiętniające autora.

Plan wydarzenia:

godz. 19:00 – "84061" – czytanie performatywne dramatu Pawła Soszyńskiego

"84061" to fantazja wychodząca od faktów. Konkretniej, od faktu znalezienia przez autora na ukraińskim bazarze numeru z obozowego pasiaka, który to artefakt okazuje się jednak fałszywką obliczoną na naiwnych turystów. Rozczarowanie porte-parole autora (noszącego tu imię Tymoteusz) skutkuje tragikomiczną feerią, w której przez fantastyczne wyobrażenia konfrontujemy się z rozmaitymi kliszami narracyjnymi na temat czy to Zagłady Żydów, czy prześladowań różnych grup społecznych.

Na scenie pojawiają się postaci z Sarah Kane, Bułhakowa, Gogola czy Słowackiego; ważnym bohaterem dramatu jest też miasto Kijów, z ważnymi dla jego tożsamości, a zarazem problematycznymi dziś lokalizacjami - jak dom-muzeum Michaiła Bułhakowa przy Andrijewskim Zjeździe.

godz. 20:00 – Dyskusja panelowa z udziałem dr hab. Joanny Krakowskiej, dr Jana Borowicza, Witolda Mrozka i Doroty Kowalkowskiej.

godz. 21:15 – Spotkanie upamiętniające autora.

Szczegóły wydarzenia na portalu Facebook.