Szwecja czyta. Polska czyta

Badania Biblioteki Narodowej pokazują, że książki czyta dziś zastraszająco niski odsetek zarówno dorosłych, jak i młodych Polaków. Tylko kilkanaście procent naszych rodaków sięga po sześć lub więcej książek rocznie. Na szczęście toczy się na ten temat burzliwa debata, która zatacza coraz szersze kręgi. Poziom czytelnictwa w Polsce wcale nie jest nam obojętny!

W Szwecji czyta większość społeczeństwa. Przeciętny Szwed na czytanie poświęca 20 minut dziennie. Szwedzka literatura podbija też świat, choć pisana jest w języku, którym mówi zaledwie dziewięć milionów ludzi.

Jak to możliwe, że w tym niedalekim od nas kraju czytanie jest czymś tak powszechnym, autorzy otrzymują wysokie honoraria, biblioteki dla dorosłych i dla dzieci pełne są nowości, a literatura jest oczkiem w głowie rządzących?

I dlaczego opłaca się tworzyć biblioteki dla dzieci w przedziale wiekowym 10-13, a w promocję czytelnictwa angażować trenerów sportu?

Więcej szczegółów

978-83-64682-62-9

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

35,91 zł

39,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Czy szwedzki sposób patrzenia na literaturę i promocję czytelnictwa różni się od naszego? Czy Szwecja mierzy się z podobnymi do naszych problemami? I w jaki sposób walczymy dziś o poprawę czytelnictwa w Polsce?

Na te pytania bardzo ciekawie odpowiadają szwedzcy i polscy pisarze, wydawcy, bibliotekarze, agenci literaccy, związkowcy, urzędnicy państwowi i przedstawiciele samorządów,  porównując polskie i szwedzkie praktyki czytelnicze, rozwiązania prawne i doświadczenia. Opowiadają o swojej pasji, zmaganiach i nadziejach. Udowadniają, że dla własnego, ale także społecznego dobra, wszyscy powinniśmy czytać, czytać i jeszcze raz czytać.

Wśród rozmówców m.in.: Joanna Kluzik-Rostkowska, Beata Stasińska, Beata Chmiel, Roman Chymkowski, Katti Hoflin i Stefan Ingvarsson, a o historycznym podłożu różnic między polskim a szwedzkim czytelnictwem pisze dr Maja Chacińska.

Świetna książka. Potencjalnie przełomowa. Ale musi zostać przeczytana a ona jest o tym, że nikt tu nic nie czyta. Mam nadzieję, że biblioteki znajdą fundusze, żeby ją kupić... 
Agnieszka Graff, pisarka, publicystka

Czytając te wywiady, poczułam się jakbym wróciła do Bullerbyn. 
Aleksandra Pezda, Radio TOK.FM

Tubylewicz i Diduszko-Zyglewska postanowiły zbadać właśnie to polskie "nie czytam, bo " - bez załamywania rąk, ale ze śledczą precyzją, przyglądając się z bliska mechanizmom i instytucjom. Podoba mi się ukazana w książce perspektywa szwedzka, bo dobrze jest czerpać z doświadczenia innych - w tym wypadku wręcz wzorowych - krajów. Jak pisze współredaktorka książki: Bez kompleksów, ale z ciekawością i uwagą! 
Sylwia Chutnik i Karolina Sulej "Wysokie Obcasy"

Gdyby w Polsce zjednoczyli się we wspólnym działaniu pisarze, tłumacze, wydawcy, bibliotekarze i księgarze, stworzyliby bardzo silną grupę nacisku i mogli doprowadzić do wielu korzystnych zmian dla książki i dla rozwoju czytelnictwa. [...] A tu dopiero obserwujemy początek nowego. Dobrze, że jest się od kogo uczyć. 
Małgorzata Kąkiel, "Nowe Książki"

 
Szczegóły
Rok wydania2015
Liczba stron320
Projekt okładkiŁukasz Pyrka
ISBN/ISSN9788364682629
Wysokość w mm210
Szerokość w mm132
Typ oprawymiękka
Data premiery2015-09-09
WydawnictwoKrytyka Polityczna
 
PATRONAT MEDIALNY

                 

Partnerami publikacji są Ambasada Szwecji i Instytut Książki.
Patronat: Radio TOK FM, TVP Kultura, Enter the Room.

 
O AUTORKACH

Katarzyna Tubylewicz - pisarka, kulturoznawczyni i tłumaczka z języka szwedzkiego (przełożyła m.in. cztery powieści Majgull Axelsson i trylogię Jonasa Gardella o AIDS). Autorka powieści „Własne miejsca” i „Rówieśniczki”. W latach 2006 – 2012 była dyrektorką Instytutu Polskiego w Sztokholmie. Była też dyrektorką programową pierwszej edycji festiwalu Odnalezione w Tłumaczeniu, Gdańskie Spotkania Tłumaczy. Jest stałą felietonistką „Krytyki Politycznej”, współpracuje z „Gazetą Wyborczą”, prowadzi zajęcia na temat kultury polskiej na Uniwersytecie Sztokholmskim. Mieszka w Sztokholmie i w Warszawie. Strona internetowa: www.katarzynatubylewicz.pl

Agata Diduszko-Zyglewska – dziennikarka, aktywistka miejska, promotorka książek; członkini zespołu Krytyki Politycznej, współautorka dokumentu „Miasto kultury i obywateli. Program rozwoju kultury w Warszawie do roku 2020”, członkini zespołu sterującego ds. wdrażania Programu Rozwoju Kultury w Warszawie; absolwentka Anglistyki UW oraz Akademii Praktyk Teatralnych w Gardzienicach; studiowała też w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW oraz Instytucie Sztuki PAN; pracuje w Wydawnictwie Krytyki Politycznej; pisze dla Dziennika Opinii o prawach kobiet, sprawach społecznych, czytelnictwie i kulturze.

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu