Katarzyna Betlej na blogu Skandynawistycznego Koła Naukowego UJ poleca książkę Szwecja czyta. Polska czyta autorstwa Agaty Diduszko- Zyglewskiej i Katarzyny Tubylewicz.


"Z danych wynika, że szesnaście procent Polaków nie posiada w domu ani jednej książki, a ponad połowa w ogóle nie czyta. Nasze biblioteki są zwykle przestarzałe i oferują  niewielką ilość nowych pozycji. O tym, jak wielki jest to problem, wspominają nie tylko wydawcy, ale również politycy, stąd rozmowy z Beatą Stasińską czy Joanną Kluzik- Rostkowską. Wywiad z Grzegorzem Gaudenem przybliża przyczyny niskiego poziomu czytelnictwa wśród Polaków. Wspomniano tu również o staraniach Instytutu Książki, który oferuje rozwiązania dla najmłodszych i dorosłych. Problem ten przybliża też Maja Chacińska, która wskazuje na aspekty historyczne i religijne, mające kluczowy wpływ na różnice między Szwecją i Polską pod względem stosunku do książki.

'Szwecja czyta. Polska czyta' opisuje pracę wydawnictw oraz pomysły na promocję literatury. To także okazja na przyjrzenie się szwedzkiej kulturze, która, choć nie aż tak odległa, często nas zaskakuje. Dodatkowo wyraża troskę o czytelnictwo w Polsce i utwierdza w przekonaniu, że, jak wspomina we wstępie Katarzyna Tubylewicz, 'czytanie nie jest przestarzałe ani staromodne; wręcz przeciwnie, ono tworzy lepszą przyszłość'."


Kup książkę w promocyjnej cenie na stronie internetowej wydawnictwa