Posłuchaj TUTAJ premierowej audycji Romana Kurkiewicza w RDC pt. "Książkowisko".

Jak opisuje sam autor audycji: w pierwszej rozmowie z Agatą Diduszko-Zyglewską zgłębiamy tajemnice czytania (w Szwecji) i nieczytania (w Polsce), znajdując jednocześnie receptę na powszechne odrodzenie czytelnictwa w naszym kraju: łącząc moją intuicję (będą czytać tylko jak im się zakaże i to pod karą więzienia) oraz badania czytelnicze referowane przez ADZ (najintensywniej czyta się książki w polskich więzieniach) mamy jasną wizję: zakazać (w nocy) czytania w dzień i w nocy, skazywać, osadzać - a w zakładach karnych trafią na czytelniczy raj i zostaniemy potęgą czytelniczą w świecie (przegonimy Szwecję gdzie statystycznie każdy czyta książkę 20 minut dziennie, Polska dzisiaj poza skalą). 

A wszystko to wokół książki Szwecja czyta. Polska czyta, o której napisano m.in.:


Świetna książka. Potencjalnie przełomowa. Ale musi zostać przeczytana a ona jest o tym, że nikt tu nic nie czyta. Mam nadzieję, że biblioteki znajdą fundusze, żeby ją kupić... 
Agnieszka Graff, pisarka, publicystka 

Czytając te wywiady, poczułam się jakbym wróciła do Bullerbyn. 
Aleksandra Pezda, Radio TOK.FM

Tubylewicz i Diduszko-Zyglewska postanowiły zbadać właśnie to polskie "nie czytam, bo " - bez załamywania rąk, ale ze śledczą precyzją, przyglądając się z bliska mechanizmom i instytucjom. Podoba mi się ukazana w książce perspektywa szwedzka, bo dobrze jest czerpać z doświadczenia innych - w tym wypadku wręcz wzorowych - krajów. Jak pisze współredaktorka książki: Bez kompleksów, ale z ciekawością i uwagą! 
Sylwia Chutnik i Karolina Sulej "Wysokie Obcasy" 


Gdyby w Polsce zjednoczyli się we wspólnym działaniu pisarze, tłumacze, wydawcy, bibliotekarze i księgarze, stworzyliby bardzo silną grupę nacisku i mogli doprowadzić do wielu korzystnych zmian dla książki i dla rozwoju czytelnictwa. [...] A tu dopiero obserwujemy początek nowego. Dobrze, że jest się od kogo uczyć. 
Małgorzata Kąkiel, "Nowe Książki"

więcej o książce