Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer

Błażej Warkocki, Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak

Wydanie: Cena:
76,93 zł
70,32 zł
76,93 zł 109,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 109,90


Opis książki

Literatura ta opisuje – całkiem po prostu – ludzkie życie, jest odbiciem egzystencji nieheteronormatywnych osób w świecie. Jest jednak „przewrotna”, a zatem etymologicznie rzecz ujmując, zdolna coś przewrócić czy wywrócić: zastane hierarchie, przyzwyczajenia czy status quo (przynajmniej w obrębie tekstu literackiego).  A to może wywoływać dezorientację.

Fragment wstępu

W setce zebranych w niniejszym tomie tekstów polskich autorek i autorów – od Adama Mickiewicza, przez Jarosława Iwaszkiewicza czy Irenę Krzywicką, po Ingę Iwasiów i Jacka Dehnela – wyłania się ważna część polskiej literatury i społeczeństwa  od końca XVIII do początku XXI wieku. Fragmenty prozy, szkice eseistyczne czy poezja, nie są tu jedynie świadectwem różnorodnych zjawisk literackich, lecz przede wszystkim znakiem zmieniających się wzorów i norm społeczno-kulturowych. „Dezorientacje…” wpisują się  przez to w kontekst globalny  – „queer studies”; ale i lokalny nawiązując do legendarnej antologii Marii Janion z lat 80. „Transgresje”.

Ta antologia ukazuje nie tylko reprezentacje nienormatywnych seksualności i płci na tle zmieniających się historycznie norm kulturowych, ale i wskazuje na wątki, historie, i przemilczane elementy życia twórców i twórczyń, o których dotychczas mówiono jedynie w wąskich kręgach literaturoznawców. Książka nie tyle odkrywa nieznane, co przywraca do głównego nurtu polskiej literatury i kultury ważne dla zrozumienia współczesności zjawiska, teksty i autorów.

Wydanie trzecie, poprawione. 

Recenzje

Szczegóły

Liczba stron:
960
Opracowanie graficzne:
Marcin Hernas
ISBN:
978-83-67075-53-4
Rok wydania:
2022
Wysokość w mm:
230 mm
Szerokość w mm:
160 mm
Wydanie:
Twarda okładka

Załączniki

Dezorientacje - Spis treści

Pobierz (94.11k)

Zobacz też

BIO

BW

Błażej Warkocki

Błażej Warkocki - (ur. 1977), dr hab., profesor Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu – pracuje w Zakładzie Antropologii Literatury na Wydziale Filologii Polskiej i Klasycznej w Szkole Nauk o Języku i Literaturze UAM. W polu jego zainteresowań znajduje się literatura polska XX i XXI wieku, krytyka literacka, komparatystyka, dyskursy emancypacyjne i teoria literatury. Autor trzech monografii dotyczących literatury z perspektywy teorii queer: Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności (2007), Różowy język. Literatura i polityka kultury na początku wieku (2013) oraz Pamiętnik afektów z okresu dojrzewania Gombrowicz – queer – Sedgwick (2018). Współredaktor (razem z Z. Sypniewskim) Homofobii po polsku (Warszawa 2004), współautor (razem z P. Czaplińskim, E. Szybowicz, M. Lecińskim) Kalendarium życia literackiego 1976 – 2000. Wydarzenia – dyskusje – bilanse (Kraków 2003). Współautor książek zbiorowych Gombrowicz in Transnational Context : Translation, Affect, and Politics (red. S. Dapia, Routledge, NY 2019),  Go East! LGBTQ+ Literature in Eastern Europe, red. Andrej Zavrl i Alojzija Zupan Sosič, Ljubljana University Press, Ljubljana 2020) and Queers in State Socialism. Cruising 1970s Poland (red. T. Basiuk, J. Burszta, Routledge, NY 2020). Wykonawca w międzynarodowym grancie programu HERA  Cruising the 1970: Unearthing Pre-HIV/AIDS Queer Sexual Cultures i kierownik projektu NPRH Antologia polskiej literatury queer. 

Czytaj więcej
AA

Alessandro Amenta

Alessandro Amenta - (ur. 1974), dr hab., pracuje na Uniwersytecie „Tor Vergata” w Rzymie. Zajmuje się translatoryką, onomastyką, dwudziestowieczną literaturą polską oraz studiami genderowymi i queerowymi. Autor monografii: Il discorso dell’Altro. La costruzione delle identità omosessuali nella narrativa polacca del Novecento (2008) i Le parole e il silenzio. La poesia di Zuzanna Ginczanka e Krystyna Krahelska (2016), współredaktor kilku antologii i prac zbiorowych, wśród nich: Omosessualità e Europa. Istituzioni, Culture, istituzioni, società a confronto (2006, z Laurą Quercioli Mincer), Inattese vertigini. La poesia polacca dopo il 1989 (2010, z Lorenzem Costantino), Boginie, bohaterki, syreny, pajęczyce. Polskie pisarki współczesne wobec mitów (2020, z Krystyna Jaworską). Przełożył na język włoski utwory Gombrowicza, Ginczanki, Zagajewskiego, Myśliwskiego, Filipiak, Tkaczyszyna-Dyckiego, Stasiuka, Jarosza, Pazińskiego i innych. Redaktor naczelny czasopisma polonistycznego „pl.it / rassegna italiana di argomenti polacchi”, współzałożyciel Włoskiego Stowarzyszenia Polonistów. W 2012 r. został uhonorowany odznaką „Zasłużony dla kultury polskiej” nadaną przez MKiDN.

Czytaj więcej
TK

Tomasz Kaliściak

(ur. 1981), dr hab., profesor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, zatrudniony  w Instytucie Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym; literaturoznawca i historyk literatury XIX i XX wieku, zajmujący się problematyką szeroko pojętej nowoczesności, w tym także tożsamości płciowych i seksualnych. Autor monografii: Katastrofy odmieńców (2011) i Płeć Pantofla. Odmieńcze męskości w polskiej prozie XIX i XX wieku (2016); współredaktor monografii zbiorowej Biopolityka męskości (2020, z Wojciechem Śmieją). Współwykonawca grantu Narodowego Centrum Nauki Męskość w literaturze i kulturze polskiej od XIX wieku do współczesności realizowanego w latach 2013-2018, którego rezultatem jest m.in. trzytomowa edycja prac pt. Formy męskości.

Czytaj więcej

Wokół książki

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia