Jak zepsuć święta wszystkim Polakom? To proste. Wystarczy obdarować ich książką - pisze Grzegorz Wysocki w "Gazecie Wyborczej" i poleca książki Krytyki Politycznej.

Wiem, o czym mówię, bo robię to od lat. Nie znam smutniejszych i bardziej zawiedzionych wyrazów twarzy niż te moich rodziców i braci, którzy, rozrywając papier, zrozpaczeni dopytują: „Znowu książka?".

Od tego roku poszerzam zasięgi. Ja, książkowy Grinch, unieszczęśliwię i pognębię całą Polskę.

Tytuły poniżej to tylko sugestie, ale pamiętaj o jednej fundamentalnej zasadzie: musi być na opak. (...)

Profesorowi Matczakowi najłatwiej byłoby podarować wiersze wybrane Podsiadły, ale podobno ma i czyta (egzemplarz „Być może trzeba było mówić" leży przy jego łóżku), dlatego proponuję srogi zestaw lektur propracowniczych: „Praca i inne grzechy" LeDuffa, (Czarne), "Zatyrani" Bloodwortha (Prószyński), „Nie hańbi" Gitkiewicz (Dowody na Istnienie) i „Praca bez sensu" Graebera (Krytyka Polityczna). Książki pełne opowieści o „bullshit jobs" i pracach, które jednak hańbią, wydają się bardziej konstruktywną polemiką z Matczakiem niż potok oburzonych postów na Facebooku, o których nikt już nie pamięta. (...)

Wuj transfobiczny winien docenić „Testoćpuna" Paula B. Preciado (KP) i „Trans" Laury Jane Grace (Czarne) oraz monumentalne "Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer" (KP), które winny go przyprawić o solidne zawroty głowy. (...)

Dla Ryszarda Petru i sąsiada głosującego od lat na Platformę: przyprawiający liberała gospodarczego o palpitacje „Dochód gwarantowany" Guya Standinga oraz „Światło, które zgasło" Krastewa i Holmesa, w którym dostajemy błyskotliwą i chłodną analizę zwycięstw prawicowych populistów. Książek na temat zmierzchu demokracji ostatnio wysyp, ale „Światło..." powinno być lekturą obowiązkową dla wszystkich liberałów, którzy wciąż nie potrafią ogarnąć, dlaczego przegrywamy. (...)

Uciekającym przed igłą mieszkańcom Podhala nie żałujmy „Wojny o szczepionki", gratis dorzućmy  jeszcze „Dlaczego się szczepimy" dr Ewy Krawczyk (KP). (...)

Cały tekst do przeczytania na stronie "Gazety Wyborczej".

Książki do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.