"Oni", "Dezorientacje", "Fanfik" - Wojtek Szot omawia na łamach "Gazety Wyborczej" tęczowe książki na polskim rynku wydawniczym i wymienia wiele pionierskich w tym temacie pozycji z Wydawnictwa Krytyki Politycznej.

Nadmiar i katalogowanie to największe bolączki literatury emancypacyjnej. Jak w nominowanych do tegorocznej Nagrody Nike "Onych" Joanny Ostrowskiej , skądinąd imponującej i przełomowej książce o losie homoseksualnych mężczyzn podczas II wojny światowej, gdzie nadrzędnym celem, przysłaniającym momentami walory literackie, jest opowiedzenie wszystkich losów, zebranie każdego śladu i świadectwa. - "Oni" nie istnieją z naszej winy - pisze Ostrowska, a jej książka jest buntem przeciwko milczeniu osób badających historię. (...)

Idea katalogu towarzyszy również książce "Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer". Monumentalna, licząca niemal tysiąc stron praca w ciągu roku doczekała się drugiego wydania, co autorzy - Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak i Błażej Warkocki - skomentowali następująco: "Niewykluczone (...), że antologia bardzo precyzyjnie trafiła w swój czas". (...)

Jedną z pierwszych polskich autorek, które pisały dla "tęczowej" młodzieży, jest Natalia Osińska. Jej wydany w 2016 r. debiutancki "Fanfik" to historia 16-letniego Tośka, który przeistacza się z dziewczynki w chłopca. Bezpretensjonalna i doskonale osadzona w polskich realiach opowieść została wpisana na Listę Skarbów Muzeum Książki Dziecięcej i sześć lat temu faktycznie była prawdziwym skarbem. Okazało się bowiem, że nie dość, że nikt w polskiej literaturze młodzieżowej nie poruszał tematu transpłciowości, to jeszcze zamiast oburzenia o demoralizację na autorkę posypały się pochwały. (...)

Cały tekst dostępny na stronie "Gazety Wyborczej".

Książki do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.