Chcieliśmy wyjść poza dychotomię homo-hetero. Chcieliśmy ją trochę zdestabilizować, naruszyć, zdezorientować czytelnika - mówią Błażej Warkocki oraz Tomasz Kaliściak, redaktorzy "Dezorientacji. Antologii polskiej literatury queer", w rozmowie z Justyną Sobolewską w podcaście "Kultura na weekend" tygodnika "Polityka".

B.W.: My sobie o tym w ten sposób myśleliśmy, że bardzo nie chcieliśmy zrobić antologii polskiego homoerotyzmu literackiego. Taka antologia już istnieje, powstała dawno temu - "Dyskretne namiętności". To było bardzo dawno temu, teraz czasy są trochę inne. Chcieliśmy inaczej to zarysować, pójść dalej w historię. (...) Chcieliśmy wyjść poza dychotomię homo-hetero. Chcieliśmy ją trochę zdestabilizować, naruszyć, zdezorientować czytelnika. (...)

T.K.: To nie jest antologia pisarzy queer. To jest antologia literatury queer. I właściwie orientacja emocjonalno-seksualna twórców nas raczej nie interesuje. Istotne są teksty, z których wyłania się pewna koncepcja podmiotowości, tożsamości. (...)

T.K: Chcieliśmy powiedzieć, że te queerowe wydarzenia to nie są jakieś marginesy literatury polskiej. One są obecne w kanonicznych tekstach, bardzo ważnych dla polskiej literatury narodowej. I nie są to jakieś drobne incydenty, to są czasami bardzo ważne symboliczne sceny. (...)

B.W: Rzeczywiście to trochę tak wygląda jak się patrzy na tę antologię, że PRL wygląda jak takie miejsce ukrycia, pewnej pruderii. Niektóre z tekstów, które poruszają tę tematykę i pochodzą z tego okresu to literatura emigracyjna - Gombrowicz, Pankowski. (...) I trochę rzeczywiście to tak wygląda, jakby w międzywojniu można było powiedzieć publicznie więcej niż w okresie PRL-u. Ale ja zawsze mam ochotę bronić tego PRL-u, może z innej flanki. Bo rzeczą, którą w tym miejscu należy przypomnieć jest to, że w PRL, inaczej niż np. w krajach zachodnich, nie istniał żaden zapis w prawie karnym kryminalizujący relację seksualne pomiędzy kobietami czy mężczyznami. (...)

Cała rozmowa do wysłuchania na stronie tygodnika "Polityka".

Książka do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.