Spełnia się największy koszmar prawicowych polityków - po książki, które część z nich chętnie spaliłaby na stosach, młodzież ustawia się w kolejkach. (...) Książek, które pomagają poznać osoby LGBTQ+ i budować dla nich mądre wsparcie - stale przybywa - pisze Justyna Suchecka dla magazynu "TVN24" i prezentuje aż cztery książki Krytyki.

"KIM JEST ŚLIMAK SAM"

Maria M. Pawłowska, Jakub Szamałek

ilustrowała Katarzyna Bogucka

O tej książce zrobiło się głośno w 2019 roku, gdy usunięto ją z jednej z bibliotek szkolnych w Olsztynie z obawy przed "ideologią LGBT".

Tymczasem to opowieść o pierwszym dniu szkoły ślimaka Sama, kiedy to orientuje się on, że jest trochę inny niż reszta klasy. Chowa się do skorupki, bo nie wie, czy jest chłopcem, czy dziewczynką. A przecież chować się nie musi, a nawet nie powinien.

Czyli historia o tolerancji, empatii i szacunku do drugiej osoby. Przydatna, by każdy, niezależnie od swojej tożsamości, mógł czuć się bezpiecznie.

To naturalnie nie żadna ideologia. Ślimaki już tak mają, że są hermafrodytami, więc to raczej fajna lekcja przyrody. Tę daje nam specjalistka - Maria M. Pawłowska ukończyła biologię w Cambridge.

"MAM NA IMIĘ JAZZ"

Jazz Jennings, Jessica Herthel, Shelagh McNicholas

Historia transpłciowego dziecka oparta na doświadczeniach Jazz Jennings, rzeczniczki transdzieciaków na całym świecie.

W 2014 roku magazyn "Time" umieścił Jazz w gronie 25 najbardziej wpływowych nastolatków świata. Właśnie w tym czasie wydała książkę o swoim życiu i o tym, jak urodziła się w ciele chłopca, ale od najwcześniejszych lat czuła, że jest dziewczyną. Dochód ze sprzedaży książki na całym świecie przeznaczany jest na kampanie uświadamiające, na czym polega transpłciowość.

Ciepła, mądra, adekwatna do wieku małych czytelników, a i dorosłym się przyda.

"FANFIK"

Natalia Osińska

Fani Małgorzaty Musierowicz zapewne mnie znienawidzą, ale od dawna trzymam kciuki za to, by z hasłem "literatura młodzieżowa z Poznaniem w tle" ludziom w końcu zaczęła się kojarzyć nie ich idolka, a Natalia Osińska.

Trylogia zaczynająca się od historii 16-letniej Tosi, która zostaje Tośkiem, to jedna z najlepszych rzeczy, jakie wydarzyły się w polskiej literaturze dla nastolatków. Gdy się ukazała, z podobnymi wypiekami na twarzy, co samą książkę, czytałam pełne pasji recenzje młodych, w których jak refren powracało pytanie: "Czemu o takich rzeczach nie rozmawiamy w szkole?".

To seria na miarę zmieniającego się Poznania - miasta, które w ostatnich latach coraz częściej jest symbolem nie dusznego mieszczaństwa i zasłoniętych firanek, ale tolerancji.

"DEZORIENTACJE. ANTOLOGIA POLSKIEJ LITERATURY QUEER"

Błażej Warkocki, Alessandro Amenta, Tomasz Kaliściak

We wstępie do tej książki przeczytacie: "Literatura ta opisuje – całkiem po prostu – ludzkie życie, jest odbiciem egzystencji nieheteronormatywnych osób w świecie. Jest jednak "przewrotna", a zatem etymologicznie rzecz ujmując, zdolna coś przewrócić czy wywrócić: zastane hierarchie, przyzwyczajenia czy status quo (przynajmniej w obrębie tekstu literackiego). A to może wywoływać dezorientację". I to już wystarczający powód, by te książkę mieć i zacząć się z nią odnajdywać.

Cały tekst dostępny jest na stronie magazynu "TVN24".

Książki do kupienia na stronie Wydawnictwa KP.