Wreszcie możemy spojrzeć w przeszłość i dojrzeć te wszystkie niuanse, które do tej pory były wycinane, a tam się kryją różne ciekawe wątki - mówi Justyna Sobolewska z tygodnika "Polityka" w podsumowaniu literackim roku oraz poleca książki "Słowacki. Wychodzenie z szafy" i "Dezorientacje. Antologia polskiej literatury queer".

W godzinę prezentujemy słuchaczom podkastową powtórkę z całego 2021 r. w kulturze polskiej i światowej – o każdej dziedzinie opowiadają dziennikarze działu kultury "Polityki". Opowiadają (w kolejności pojawiania się na fonii): Janusz Wróblewski, Jakub Demiańczuk, Aneta Kyzioł, Piotr Sarzyński, Dorota Szwarcman, Justyna Sobolewska, Mirosław Pęczak i Bartek Chaciński, który wszystko nagrał, przygotował i przedstawił. Wszystkiego dobrego od działu kultury "Polityki”! (...)

Justyna Sobolewska: 2021 był też rokiem przepisywania romantyzmu. Mieliśmy bardzo ciekawe próby opowiedzenia na nowo takich postaci jak Juliusz Słowacki, który był bohaterem nieheteronormatywnym i wreszcie możemy o tym mówić. Wydano też tom „Dezorientacje”, który pokazywał kanon polskiej literatury, jako właśnie kanon queerowy. Wreszcie możemy spojrzeć w przeszłość i dojrzeć te wszystkie niuanse, które do tej pory były wycinane, a tam się kryją różne ciekawe wątki.

Całe podsumowaniu wysłuchać można na stronie tygodnika "Polityka".

Książki do kupienia na stronie Wydawnictwa KP.