Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny

Maciej Lorenc

Wydanie: Cena:
38,43 zł
35,12 zł
35,12 zł
38,43 zł 54,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 54,90


Opis książki

Po dekadach demonizacji i kryminalizacji, psychodeliki przeżywają niezwykły renesans dokonujący się na pograniczu nauki, kultury i biznesu. Najpowszechniej badaną substancją z tej grupy jest psylocybina, która odpowiada za psychoaktywne właściwości grzybów nazywanych „halucynogennymi” albo „magicznymi”. Wyniki coraz liczniejszych eksperymentów wskazują, że może ona pomagać nie tylko w leczeniu szeregu zaburzeń psychicznych, takich jak depresja czy uzależnienia, ale również w zgłębianiu zależności między mózgiem i świadomością.

Maciej Lorenc przedstawia aktualny stan wiedzy o właściwościach psylocybiny, a także przybliża jej bogatą i złożoną historię, która zaczęła się znacznie wcześniej niż działania na rzecz jej kryminalizacji czy próby włączenia jej do zachodniego systemu biomedycznego jako leku.

Czytelnicy dowiedzą się z tej książki między innymi:
- jaki jest wpływ psylocybiny na funkcjonowanie układu nerwowego
- jakie mechanizmy leżą u podstaw terapeutycznego potencjału psychodelików i jakie zagrożenia wiążą się z ich stosowaniem
- co wiadomo o wpływie mikrodawkowania na dobrostan
- co stało się z mezoamerykańskimi kultami grzybowymi
- jak grzyby psylocybinowe wpłynęły na kulturę zachodnią
- kto sfinansował renesans psychodeliczny
- gdzie zainicjowano zmiany prawne na rzecz legalnego dostępu do terapii psychodelicznej

Szczegóły

Tytuł:
Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny
Liczba stron:
320
Projekt okładki:
Marianna Dębska
ISBN:
978-83-67805-14-8
ISBN wydanie e-book:
978-83-67805-20-9
ISBN wydanie audiobook:
978-83-67805-64-3
Rok wydania:
Warszawa 2023
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wydanie:
Audiobook
Ebook
Miękka okładka
Audiobook czyta:
Bartosz Głogowski
Gatunek:
Esej
Wymiary:
205 x 145 mm
Autor_ka:
Maciej Lorenc
Format wydania ebook:
epub, mobi

Zobacz też

BIO

Maciej Lorenc

Maciej Lorenc - socjolog, współzałożyciel Polskiego Towarzystwa Psychodelicznego, autor książek "Czy psychodeliki uratują świat?" (2019) i "Grzybobranie. Kulturowa historia psylocybiny" (2023), tłumacz wielu publikacji o środkach psychoaktywnych. Prowadzi audycję "Psychodelicje" w radiu Newonce. Publikował między innymi na łamach Focus, Tygodnika Powszechnego, Krytyki Politycznej, Znaku, PoradnikZdrowie, National Geographic i "Strefy Psyche" Uniwersytetu SWPS.

Czytaj więcej

Wokół książki

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia