Rewolucja rosyjska

Rewolucja rosyjska

Sheila Fitzpatrick

Wydanie: Cena:
40,41 zł
23,94 zł
40,41 zł 44,90 zł -10%

Opis książki

Więcej osób odniosło rany na planie Października Siergieja Eisensteina niż podczas „szturmu” na Pałac Zimowy, a słynne strzały z „Aurory” oddawano ślepymi nabojami. Pierwsze mity o rewolucji przetrwały jednak wiele lat, tak samo jak kolejne, nakładane warstwami zarówno przez bolszewików, jak i przez ich zachodnich rywali. Sheila Fitzpatrick w swojej zwięzłej historii rewolucji obiektywnie analizuje przyczyny, przebieg i skutki lutego i października 1917 roku. Tłumaczy, czemu wybuchła rewolucja, udowadnia, że choć bolszewicy później wzięli rozbrat z klasą robotniczą, jeszcze w 1917 roku cieszyli się jej pełnym i entuzjastycznym poparciem; wreszcie pokazuje, w jaki sposób trudne lata wojny domowej i pierwszej fali czerwonego terroru przełożyły się na późniejszą o dekadę rewolucję stalinowską, z jej koszmarem kolektywizacji rolnictwa, szaleńczym i brawurowym planem uprzemysłowienia i tragicznym końcem rewolucji podczas wielkiej czystki.

Książka Sheili Fitzpatrick to krótki, stymulujący i intrygujący przewodnik po rewolucji 1917 roku, jednym z najważniejszych wydarzeń XX wieku.

Matronaty/patronaty

Recenzje

Szczegóły

Liczba stron:
304
Tytuł oryginału:
The Russian Revolution
Tłumaczenie:
Jakub Bożek
Redakcja:
Magdalena Jankowska
Projekt okładki:
Marcin Hernas
Skład:
manufaktura
ISBN:
978-83-65853-08-0
Rok wydania:
2017
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydanie:
Ebook
Twarda okładka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Zobacz też

BIO

SF

Sheila Fitzpatrick

Sheila Fitzpatrick (1941) – australijska historyczka. Specjalizuje się w społecznej i kulturalnej historii okresu stalinowskiego. W języku polskim ukazały się jej Życie codzienne pod rządami Stalina. Rosja radziecka w latach trzydziestych XX wieku (2012) oraz Zespół Stalina. Niebezpieczne lata radzieckiej polityki (2017).

Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies