Imperium peryferii. Rosja i system światowy

Wnikliwy, inteligentny i prowokujący obraz społeczeństwa Rosji, dwadzieścia lat po upadku ZSRR. Inspiruje do naprawdę poważnej refleksji, dlatego nie wolno go przeoczyć.

Immanuel Wallerstein, Yale University

Ambitne ujęcie tysiącletniej historii Rosji. Pasjonująca analiza kształtowania się współczesnego systemu-świata, tak jak zarysowuje go Wallerstein, w którym nic nie dzieje się przypadkiem. Książka obejmuje wszystkie okresy dramatycznego rozwoju Rosji, począwszy od wczesnych osadników, przez średniowieczną zapaść, Iwana Groźnego – „angielskiego cara”, Piotra Wielkiego, Wojnę Krymską, aż po nastanie kapitalizmu, rewolucję i okres sowiecki, a w końcu powrót kapitalizmu po 1991 roku.

Imperium peryferii jednych oburzy, innych zafascynuje. W przyszłości powinno stać się klasyką.

Więcej szczegółów

978-83-62467-82-2

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

44,91 zł

49,90 zł

- +

 
Więcej

Nigdzie w Europie nie kłócą się tak zajadle o historyczne szczegóły, jak w naszym kraju. Oceny Iwana Groźnego, Aleksandra II czy Piotra I nie da się oddzielić od politycznej pozycji danego autora. Wszystkie te postaci i symbole wciąż jeszcze są wśród nas. Mówi się o nich tak, jakby dopiero co wyszły za drzwi. Cały kraj przypomina ogromny dom pełen zjaw, które pod niewidzialną (a czasem widzialną) postacią towarzyszą uczestnikom współczesnych wydarzeń.

fragment książki

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuPierifierijnaja impierija: Rossija i mirosistiema
Rok wydania2012
Liczba stron480
Projekt okładkiMarcin Hernas/ tessera.org.p
ISBN/ISSN9788362467822
TłumaczenieŁukasz Leonkiewicz, Beata Szulęcka
Wysokość w mm238
Szerokość w mm165
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2012-10-25
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składmanufaktura
 
PATRONAT

Książka ukazała się przy wsparciu Open Society Foundations.

 
O AUTORZE

Borys Kagarlicki (ur. 1958) – rosyjski socjolog, lewicowy działacz polityczny, niegdyś dysydent. Dwukrotnie aresztowany, za Breżniewa w 1982 i za Jelcyna w 1993. Autor wielu książek, dyrektor Instytutu Badań nad Globalizacją i Ruchami Społecznymi

Zobacz też:

Menu