Sowiety od kuchni. Mikojan i sowiecka gastronomia

Podobno rewolucja to nie proszona kolacja. Irina Głuszczenko pokazuje, że zmiana w tym, co i jak podaje się na kolację, może mieć równie rewolucyjne znaczenie jak zamach stanu. Bo gastronomia też jest polityczna.

W Sowietach od kuchni Irina Głuszczenko zabiera czytelników za kulisy radzieckiego imperium. Pokazuje „kuchenny” wymiar bolszewickiej rewolucji – często pomijany, a przy tym najbardziej dotykający na co dzień zwykłych ludzi.

Ustanowienie nowej, kosmopolitycznej kuchni radzieckiej, w której ukraińskie pierożki spotykały się z gruzińskimi szaszłykami; stworzenie podstaw przemysłowej produkcji jedzenia i systemu zbiorowego żywienia opartego na instytucji stołówki – wszystko to dla radzieckich ludzi było równie ważne jak władza rad, elektryfikacja czy budowa pieców Magnitogorska.

Nic dziwnego, że bohater książki, Anastas Mikojan, komisarz przemysłu spożywczego, zyskał miano „ulubionego komisarza ludu”. Głuszczenko, szeroko przytaczając dokumenty z epoki, tworzy barwną narrację z historii życia codziennego ZSRR, wymykającą się zużytym „sowietologicznym” kliszom.

Więcej szczegółów

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Więcej

Domowe jedzenie jest czymś staroreżimowym, zacofanym, burżuazyjnym. Należy z nim walczyć, tak samo jak z innymi przeżytkami starego świata. Zniszczenie idei domowego jedzenia jest konieczne, by wyswobodzić kobietę z kuchennej niewoli. Był nawet plakat ilustrujący, jak to kobieta wyrywa się na wolność, za próg kuchni. Precz z rondlami, patelniami, won z zatęchłego starego świata domowych trosk! Naprzód, ku świetlanej przyszłości pracy i działalności społecznej!
fragment książki

 
Szczegóły
Tytuł oryginału Obszczepit. Mikojan i sowietskaja kuchnia
Rok wydania 2012
Liczba stron 208
Projekt okładki Marcin Hernas/ tessera.org.pl
ISBN/ISSN 9788362467839
Tłumaczenie Mikołaj Przybylski
Wysokość w mm 238
Szerokość w mm 165
Typ oprawy miękka ze skrzydełkami
Data premiery 2012-10-25
Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Skład manufaktura
 
PATRONAT

Książka ukazała się przy wsparciu Open Society Foundations oraz Programu Wspierania Tłumaczeń Literatury Rosyjskiej TRANSCRIPT Fundacji Michaiła Prochorowa.

 
CZYTAJ FRAGMENT
 
O AUTORCE

Irina Głuszczenko – kulturoznawczyni, iberystka, badaczka życia codziennego w Związku Radzieckim. Wykłada w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Moskwie. Dziennikarka radiowa i prasowa, krytyczka teatralna, publikuje m.in. w „The Moscow Times” i „Niezawisimoj Gazietie”.

Klienci, którzy kupili tę pozycję, wybrali również:

Rekomendowane:

Ulica cioci Oli

35,91 zł 39,90 zł

Zaoczne przesłuchanie

35,91 zł 39,90 zł

Maj '68. Rewolta

31,41 zł 34,90 zł

Letnie rozmyślania

31,41 zł 34,90 zł

Grzybowska 6/10 Lament

35,91 zł 39,90 zł

Menu