Rosyjska inteligencja

Rosyjska inteligencja

Andriej Siniawski

Wydanie: Cena:
20,93 zł
20,93 zł 29,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 29,90

Chwilowo brak w magazynie

Zostaw swój adres email - powiadomimy Cię, gdy tytuł będzie dostępny.


Opis książki

W swych amerykańskich wykładach z połowy lat 90. ubiegłego wieku wybitny radziecki dysydent, stawiany w jednym rzędzie z Aleksandrem Sołżenicynem czy Andriejem Sacharowem, nie zostawia na rosyjskich elitach suchej nitki.

Pisze o wyobcowaniu inteligencji ze społeczeństwa, o służalczości wobec nowego porządku politycznego, o pogardzie dla „roszczeniowych” mas. Ci sami bohaterowie, którzy w czasach sowieckich nie wahali się poświęcić swej wolności i pozycji społecznej dla walki o demokrację, prawdę i sprawiedliwość, w rzeczywistości „wolnej” Rosji bez wahania zaakceptowali nie tylko dziką konkurencję gospodarczą i nędzę całych warstw społecznych. Dawni herosi antykomunistycznego oporu gotowi byli poprzeć nawet… zawieszenie demokracji, byle tylko przyspieszyć wolnorynkowe reformy.

Choć autor Opowieści fantastycznych pisze o Rosji początku lat 90., trudno oprzeć się wrażeniu dojmującej analogii inteligenckich losów w całym obszarze postkomunistycznym.

Matronaty/Patronaty

Wsparcie

Supported by a grant from the Open Society Foundations. Książka ukazuje się przy wsparciu Open Society Foundations.

Szczegóły

Projekt okładki:
xdr
ISBN:
9788364682087
Rok wydania:
2014
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

Andriej Siniawski

Andriej Donatowicz Siniawski, pseud. Abram Tertz (1925–1997) – rosyjski pisarz, autor manifestów, powieści, opowiadań i satyr, m.in. wydanych po polsku: Sąd idzie, Lubimow oraz Opowieści fantastyczne. W latach 60. za swoją twórczość publikowaną na emigracji został skazany w pokazowym procesie razem z Julijem Danielem pod zarzutem „działalności antyradzieckiej”. W roku 1973 wyemigrował do Francji, gdzie pracował jako wykładowca Sorbony. Inspirował również liczne przedsięwzięcia związane z kulturą niezależną, m.in. almanach „Sintaxis” i współpracował z Radiem Swoboda.

Autor książki Rosyjska inteligencja

foto: Rob Mieremet / Anefo - Derived from Nationaal Archief  | CC BY-SA 3.0

Czytaj więcej

Wokół książki

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia