Żuławski. Przewodnik Krytyki Politycznej

Wywiad-rzeka o „kosmosie Żuławskiego” – rozmowa o uniwersum sztuki utkanym z setek przeczytanych książek, obejrzanych filmów i wysłuchanych oper, a także o traumatycznych doświadczeniach życiowych, które ukształtowały filmowy i pisarski warsztat artysty.Sam Peckinpah obok Fiodora Dostojewskiego, Sergiej Eisenstein obok Kena Russella, XIX-wieczna proza obok sztuki komiksu – to wszystko staje się inspiracją do stworzenia dzieła poruszającego najbardziej dotkliwe problemy – w sferze indywidualnej i społecznej. 

Dramatyczne opowieści o filmie w czasach PRL-u. O dwukrotnym przymusie opuszczenia Polski i cenzurze projektów odważnych politycznie - nawiązującego do marca ‘68 Diabła oraz apokaliptycznego s-f Na srebrnym globie. O kobietach… Małgorzacie Braunek, Romy Schneider, Isabelle Adjani, Valérie Kaprisky, Iwonie Petry, Sophie Marceau. O pracy na planie z filmowcami z Polski, Francji i Ameryki - przewodnik po praktycznej stronie sztuki filmowej. 

978-83-61006-38-1

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

22,41 zł

24,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
RECENZJE

Polityka: "Żuławski" książką lata
Z czymś podobnym nie mieliśmy do czynienia od dawna. Jest wreszcie książka, o której mówi się w towarzystwie, którą pożyczają sobie nawet znajomi, a niektóre jej passussy są już niemal znane na pamięć - recenzja Zdzisława Pietrasika, „Polityka" z 23 sierpnia 2008 [czytaj: 12]. 

Dziennik: Wspaniała książka

Jem, bo mogę sobie kupić, sram, bo zjadłem i mówię, bo widzę, co się dzieje i dotyka mnie to żywo - tak Andrzej Żuławski kończy fascynujący wywiad rzekę. Lawinę prokuratorskich oskarżeń łączy z wyznaniem miłości do kina i literatury - recenzja Jacka Tomczuka w magazynie „Nowa Kultura", dodatek do „Dziennika" z 8 sierpnia 2008 [czytaj: artykuł 12]. Ponadto w numerze fragment książki [czytaj: 1234

Dziennik: Marecki z Kletowskim podkopują obowiązujący kanon
Młodzi intelektualiści […] wybierają to, co radykalne, a dotąd pomijane. Pierwszym skutecznie przywróconym twórcą został Andrzej Żuławski - w „Dzienniku" z 23-24 sierpnia 2008 r. Anita Zuchora omawia najnowszy przewodnik KP [czytaj 12]. 

Wyborcza czyta Żuławskiego
Żuławski udzielił wywiadu rzeki. Jest w nim megalomański i wulgarny, obraża ludzi i nie zawsze przekonująco filozofuje. Czy to znaczy, że te ponad 500 stron nadaje się do kosza? Nic takiego - Jacek Szczerba recenzuje Żuławski. Przewodnik KP, „Gazeta Wyborcza" z 12 sierpnia 2008. 

Wprost: Największy skandal dekady
Bo co jak co, ale gadać to Żuławski lubi i potrafi. Również z uwagi na zawarte w niej kontrowersyjne wypowiedzi pewnie zrobi furorę - Antonio Galdamez Munoz i Robert Leszczyński o książce Żuławski, „Wprost" nr 33/2008 z 17 sierpania 2008 [czytaj: 12]. 

Kino: Pasjonująca lektura
Wywiad-rzeka ma charakter żywiołowej konwersacji, która często musi zamieniać się w spór i której porządek narzucany przez dwóch interlokutorów, krytyków i kulturoznawców, rozbija błyskotliwa samowola rozmówcy - Andrzej Kołodyński, redaktor naczelny „Kina", recenzuje książkę Żuławski. Przewodnik KP dla katalogu Insytutu Książki „Books from Poland 2008". 

 
PATRONAT MEDIALNY

Zobacz też:

Menu