Rozważania o przemocy

Rozważania o przemocy

Georges Sorel

Wydanie: Cena:
35,91 zł
35,91 zł 39,90 zł -10%

Opis książki

Nieprzejednany i zjadliwy krytyk establishmentu i wszelkich hierarchii, najważniejszy teoretyk anarchosyndykalizmu, swoje Rozważania o przemocy mógłby równie dobrze pisać w dzisiejsze Polsce. Choć minęło blisko sto lat, trapią nas te same problemy. Demokracja jest demokracją tylko z nazwy. Elity, których główną zasługą jest to, że w przeszłości opowiedziały się po słusznej stronie, żywią lęk przed wyobrażonym ciemnym ludem. Nie widzą alternatywy dla obecnego politycznego porządku. Zresztą dlaczego miałyby jej szukać, skoro zajęły wygodne miejsca w instytucjach władzy?

Sorel wierzy, że inny świat jest możliwy. Świat, w którym praca nie jest przymusem, lecz przedmiotem miłości i swobodnego wyboru. Umożliwić ma to idea strajku generalnego. Nie chodzi tylko o odmowę pracy na rzecz pomnażających swoje zyski elit, lecz przede wszystkim o stworzenie pluralistycznych, twórczych przestrzeni społecznych, które pozwolą swobodnie realizować się każdej jednostce.

CZYTAJ FRAGMENT

Recenzje

Szczegóły

Tytuł oryginału:
Réflexions sur la Violence
Tłumaczenie:
Marek J. Mosakowski
Projekt okładki:
Hanna Gill-Piątek
ISBN:
978-83-63855-85-7
Rok wydania:
2014
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

GS

Georges Sorel

Georges Sorel (1847–1922) – francuski myśliciel społeczny, socjolog i inżynier. W swoich pracach zbliżał się do rewolucyjnego syndykalizmu, katolickiego integryzmu, a nawet agresywnego nacjonalizmu. Twórca pojęć, którą znajdują się dziś w centrum zainteresowania radykalnej filozofii politycznej. Uważnie czytali go Antonio Gramsci, Walter Benjamin i Stanisław Brzozowski. Opublikował m.in. Złudzenia postępu (1912), O sztuce, religii i filozofii (1913). Rozważania o przemocy, jego najbardziej znana książka, ukazuje się po raz pierwszy w języku polskim.

Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies