KAWIARNIA EGZYSTENCJALISTÓW

Kawiarnia egzystencjalistów

Sarah Bakewell

Wydanie: Cena:
53,91 zł
29,94 zł
53,91 zł 59,90 zł -10%

Opis książki

„Idee są ciekawe, ale ludzie - znacznie bardziej”. Słowa te przyświecają pasjonującemu reportażowi historycznemu o jednym z najważniejszych ruchów intelektualnych XX wieku.

Sarah Bakewell zabiera czytelnika do kawiarni przy rue de Montparnasse, gdzie nad morelowymi koktajlami rozmawiają młodzi Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvior i Raymond Aron. Aron powróciwszy dopiero z Berlina opowiada pozostałym o nowej i ekscytującej szkole z Freiburga, gdzie niejaki Edmund Husserl naucza studentów fenomenologii. Sartre jest urzeczony. Nuży go uniwersytecka filozofia, a w fenomenologii odkrywa świeżość i iskrę dla przyszłego egzystencjalizmu – ruchu, który przedrze się do jazzowych klubów i kawiarni lewego brzegu Sekwany, zanim dotrze do reszty świata.

Na kartach książki pojawiają się również Maurice Merleau-Ponty, Albert Camus, Martin Heidegger i Karl Jaspers. To właśnie z anegdot o ich życiu zbudowana jest fascynująca narracja o intelektualnym dorobku najwybitniejszych myślicieli XX wieku.

"Erudycyjna książka, od której nie można się oderwać… Książka Bakewell ożywia (…) postaci, które ukształtowały nową filozofię egzystencjalistyczną, sposób myślenia o codziennym życiu, który ma na celu opisanie ludzkiego doświadczenia w sposób jak najbardziej żywy i pełny."

Los Angeles Review of Books

"Z dzisiejszego punktu widzenia egzystencjalizm – podobnie jak większość młodzieżowych subkultur z przeszłości – wydaje się przestarzały i naprawdę głupawy. To nie jest jednak książka głupawa, a momentami nawet bardzo głęboka. […]

W egzystencjalizmie tak naprawdę chodzi o dokonywanie wyborów. Jak żyć? Jak być wolnym? Jak być "naprawdę" człowiekiem? Te pytania pozostają wciąż tak samo ważne, jak były kiedyś."

The Guardian

Matronaty/patronaty

Recenzje

Szczegóły

Liczba stron:
464
Tytuł oryginału:
At the Existentialist Café: Freedom, Being, and Apricot Cocktails
Tłumaczenie:
Aleksandra Paszkowska
Projekt okładki:
Marcin Hernas
Skład:
manufaktura
ISBN:
978-83-65853-62-2
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydanie:
Ebook
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Zobacz też

BIO

Sarah Bakewell

Sarah Bakewell – brytyjska autorka książek non-fiction. Publicystyka i nauczycielka pisania na uniwersytetach w Londynie. Laureatka Windham –Campbell Literature Prize za książka „Kawiarnia egzystencjalistów”. 

foto: David Shankbone | CC BY 3.0

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies