Zgubiłem okulary.  Listy z lat 1947-1962

Zgubiłem okulary. Listy z lat 1947-1962

Władysław Broniewski, Wanda Broniewska

Wydanie: Cena:
35,91 zł
17,94 zł
35,91 zł 39,90 zł -10%

Opis książki

Publikowane po raz pierwszy listy Władysława i Wandy Broniewskich obejmują czas powojenny, niezwykle ciekawy ze względu na drogę Broniewskiego, który po powrocie z Anglii i śmierci wieloletniej przyjaciółki Marii Zarębińskiej próbował wpisać się w nową polską powojenną rzeczywistość

Kontakty literackie, znajomości polityczne, ówczesne układy, układziki, wyjazdy zagraniczne promujące polską literaturę, a w istocie sprowadzające się do kilkutygodniowych pobytów turystycznych w Rzymie, Paryżu i wreszcie w osławionej Bułgarii... A obok zewnętrznego toczy się intensywne życie wewnętrzne, bywa że nie „po linii”. 

Wyłaniają się tu nie tylko prywatne rozterki, ale też cały wachlarz kontekstów i obserwacji politycznych oraz historycznych. Korespondencja pokazuje zarazem mechanizmy, jakie wykorzystywano w czasach PRL-u wspierania twórczości literackiej oraz przywileje towarzyszące wybranym twórcom: zagraniczne sanatoria, wille ofiarowane przez państwo, wysokie zarobki... Pośrednio jest to również sugestywna charakterystyka ówczesnego środowiska intelektualnego i artystycznego.

Recenzje

Wsparcie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły

Liczba stron:
352
Opracowanie graficzne:
Marcin Hernas | tessera.org.pl
Redakcja:
Wioletta Bojda
Projekt okładki:
Marcin Hernas | tessera.org.pl
Skład:
Anna Papiernik | Marcin Hernas | tessera.org.pl
ISBN:
978-83-65369-49-9
Rok wydania:
2016
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
137
Wydanie:
Ebook
Twarda okładka

Zobacz też

BIO

Władysław Broniewski

Władysław  Broniewski(1897-1962) – najwybitniejszy polski poeta proletariacki, tworzył w nurcie poezji rewolucyjnej, tłumaczył literaturę rosyjską i niemiecką. Walczył w Legionach Piłsudskiego i armii Andersa. W 1925 roku wraz z S. Standem i W. Wandurskim opublikował Trzy salwy, pierwszy polski manifest poetów proletariackich. Jego bodaj najsłynniejszym utworem jest napisany w kwietniu 1939 roku apel do narodu pt. Bagnet na broń.

Czytaj więcej
WB

Wanda Broniewska

Trzecia żona Władysława Broniewskiego. Przed II wojną światową ukończyła Wydział Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 1939-1944 działaczka Armii Krajowej.

Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies