Opracowanie zbiorowe: Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady
Wydanie: Cena:
67,41 zł
53,91 zł
67,41 zł 74,90 zł -10%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 74,90


Opis książki

Publikacja Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady prezentuje efekty swoistego śledztwa dotyczącego powojennych „ludowych” obiektów artystycznych. Zasadnicze pytanie dotyczyło tego, co owa twórczość wie o Zagładzie, która wydarzała się i dopełniała właśnie tam: poza wielkimi miastami? Co zostało dostrzeżone, zobaczone, zapamiętane? W obliczu rozwijającej się coraz dynamiczniej dyskusji o roli polskiej prowincji w procesach ludobójczej przemocy autorzy projektu postanowili przyjrzeć się uważnie dziełom spoza dominujących dziś obiegów, by sprawdzić liczebność prac o wojnie, miejsce wśród nich prac o Zagładzie, sposoby opowiadania o Holokauście prowadzone w tym innym, nieznanym szerzej języku.

Obiekty, które zostały przedstawione w książce, są na różne sposoby niepokojące i nieoczywiste: czasem głęboko poruszają, czasem groteskowość przedstawienia nie pozwala zbliżyć się do głębokich emocji. Estetyka tych dzieł, typowa dla sztuki „ludowej”, zasadniczo różni się od stonowanej i minimalistycznej dominanty, jaką przyjęła twórczość obiegów elitarnych w odniesieniu do Zagłady. Pozytywny, nieomal radosny idiom, kolor i uproszczenie, zabawkowa poetyka i – zazwyczaj – niewielka skala obiektów opowiadających o ludzkiej śmierci powodowały, że odbierano te prace jako niestosowe, nie na miejscu, nawet: obraźliwe. Także główni aktorzy sceny przemocy: sprawcy, ofiary i świadkowie, pokazywani w sposób głęboko odmienny od tego, do którego przywykliśmy, zaskakiwali: przy czym szczególnie trudno było akceptować postrzegane czasem jako karykaturalne postaciowanie ofiar. Katolicka symbolika powodowała konsternację, gdy okazywała się podstawową ramą semiotyczną dla wizualizacji żydowskiego cierpienia. Zastanawiające było obdarzanie historycznego zdarzenia kontekstem pobranym z ludowej mitologii. Podobnie jawnie w to zagładowe pamiętanie mieszały się pogłosy komunistycznej ideologii.

Szczegóły

Tytuł:
Widok zza bliska. Inne obrazy Zagłady
Liczba stron:
376
Projekt okładki:
Monika Bielak
ISBN twarda oprawa:
978-83-66232-99-0
Rok wydania:
Warszawa 2022
Wydanie:
Ebook
Twarda okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna
Wymiary:
160 x 210 mm
Autor_ka:
Roma Sendyka, Erica Lehrer, Magdalena Zych, Wojciech Wilczyk

Zobacz też

BIO

OZ

Opracowanie Zbiorowe

Czytaj więcej
RS

Roma Sendyka

Roma Sendyka - Prof. UJ, pracuje w Katedrze Antropologii Literatury i Badań Kulturowych WP UJ,współzałożycielka i kierowniczka Ośrodka Badań nad Kulturami Pamięci od jego powstania w 2014 roku. Zajmuje się teoriami badań literackich i kulturowych, w tym zwłaszcza badaniami nad kulturą wizualną i kulturami pamięci, obecnie pracuje nad teorią nie‐miejsc pamięci i wizualnymi badaniami w kontekście ludobójstwa.

Czytaj więcej
EL

Erica Lehrer

Erica Lehrer - antropolożka kultury i kuratorka. Profesorka na Uniwersytecie Concordia w Montrealu, gdzie na co dzień wykłada na Wydziale Historii. Autorka wystawy Souvenir, Talisman, Toy (Pamiątka, zabawka, talizman) w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie (2013). W 2014 roku opublikowała towarzyszącą wystawie książkę Na szczęście to Żyd/Lucky Jews oraz wirtualną wystawę www.luckyjews.com

Czytaj więcej
WW

Wojciech Wilczyk

Wojciech Wilczyk - fotograf, poeta, autor esejów oraz tekstów krytycznych o sztuce, kurator wystaw, wykładowca na Akademii Fotografii w Krakowie. Autor fotograficznych projektów dokumentalnych: Czarno‐Biały Śląsk (1999–2003), Kalwaria (1995–2004), Życie po życiu (2004–2006), Postindustrial (2003–2007), Niewinne oko nie istnieje (2006–2008), Święta Wojna (2009–2014), Słownik polsko‐polski (2014–2019) oraz wspólnie z Elżbietą Janicką Inne Miasto (2011–2012). Dwukrotnie nominowany do Deutsche Börse Photography Foundation Prize. Otrzymał wyróżnienie w konkursie Fotograficzna Publikacja Roku 2009 (album Niewinne oko nie istnieje) oraz nagrodę Photo Book Of the Year 2014 w konkursie Grand Press Photo 2015 (album Święta Wojna). Od 2009 roku prowadzi bloga: hiperrealizm.blogspot.com

Czytaj więcej
MZ

Magdalena Zych

Magdalena Zych -  antropolożka kultury, kuratorka, absolwentka Instytutu Etnologii i Antropologii Kulturowej UJ. Kustoszka w Muzeum Etnograficznym im. Seweryna Udzieli w Krakowie, gdzie od 2008 roku koordynuje projekty badawcze.

Czytaj więcej

Wokół książki

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia