Widma i czasy

Gérard Grisey, współtwórca idei muzyki spektralnej, należał do najwybitniejszych kompozytorów XX wieku, któremu tylko przedwczesna śmierć nie pozwoliła rozwinąć niektórych zamierzeń.

Był fascynującą postacią, rzadkim w czasach dzisiejszej specjalizacji i fragmentacji człowiekiem renesansu.

Książka Jana Topolskiego ukazuje ewolucję języka muzycznego francuskiego kompozytora poprzez szerokie opisanie źródeł,  z których czerpał, naczelnych idei i inspiracji. Istotnym elementem publikacji są też eseje jej bohatera.

Więcej szczegółów

978-83-62467-99-0

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Więcej

Widma i czasy to - trzecia na świecie i pierwsza w Polsce - monografia Gérarda Griseya, próbująca przez nielinearną strukturę 45 plateaux oddać świat jego myśli i muzyki.

Grisey potrafił połączyć w zapisie nutowym tak odległe zjawiska jak renesansowy fresk, rytmy pulsarów, inskrypcje z sarkofagów czy wizualizacje fraktalne. Tworzył muzykę logiczną i zmysłową zarazem, organiczną i czasem... kosmiczną.

Gérard Grisey jest współtwórcą być może najbardziej inspirującego nurtu ostatnich dekad: muzyki spektralnej. Traktował dźwięk jako żyjący organizm, wniknął w jego dynamiczną i harmoniczną naturę, rzeźbił czas z perspektywy wielorybów, ludzi i ptaków. Przenosząc wyniki analiz spektralnych i elektroakustyczne procedury na grunt muzyki instrumentalnej, Grisey dokonał alchemicznego stopienia barwy i harmonii, orkiestry i elektroniki, dźwięku i szumu. Daleki od dogmatyzmu, kompozytor pracował na samej percepcji, kszałtując procesy powstawania i erozji.

 
Szczegóły
Rok wydania2013
Liczba stron404
ISBN/ISSN978-83-62467-99-0
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2013-04-25
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składrzeczyobrazkowe.pl
 
Patronaty

Menu