Dziennik ucha. Słuchane na ostro

Dziennik ucha. Słuchane na ostro

Andrzej Chłopecki

Wydanie: Cena:
35,91 zł
35,91 zł 39,90 zł -10%

Opis książki

Od końca lat 70. związany z Polskim Radiem był nie tylko jego charyzmatycznym głosem. Współtworzył je na wzór europejskich radiofonii publicznych, radia publicznego jako instytucji kultury. Z podobnym rozmachem tworzył życie muzyczne jako dyrektor festiwali Aksamitna Kurtyna i Musica Polonica Nova oraz członek komisji programowej Warszawskiej Jesieni. Inspirował kompozytorów – „komponował ich komponowanie”, skutecznie namawiając instytucje muzyczne do realizacji tych zamówień, tworzył historię muzyki ostatnich dekad.

Był mistrzem pióra, autorem setek tekstów (m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Ruch Muzyczny”, „Odra”, „MusikTexte”). A jednak to właśnie w felietonach ujętych w cyklach Dziennik ucha („Res Publica Nowa”) i Słuchane na ostro („Gazeta Wyborcza”) w pełni rozkwitł jego pisarski talent. W tych krótkich błyskotliwych tekstach – porównywalnych z dorobkiem Mycielskiego, Kisielewskiego czy Webera – doraźne oceny zawsze zmierzają ku szerszej refleksji, humor doprawiony jest melancholią, a wyjątkowa indywidualność autora znajduje odbicie w języku. Zwierciadło życia muzycznego – tak, ale oprawione w ramy osobowością Andrzeja.

Recenzje

Matronaty

WSPARCIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły

Liczba stron:
560
Wstęp:
Katarzyna Naliwajek-Mazurek
Projekt okładki:
Darek Komorek
ISBN:
978-83-63855-50-5
Rok wydania:
2014
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
135
Wydanie:
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Polskie Wydawnictwo Muzyczne S.A., Wydawnictwo Krytyki Politycznej

Zobacz też

BIO

Andrzej Chłopecki

Andrzej Chłopecki (1950–2012) – wybitny krytyk muzyczny, znawca muzyki współczesnej i promotor muzyki polskiej. W swych przenikliwych sądach i bezkompromisowych diagnozach niedościgniony wzór odwagi umocnionej gruntowną wiedzą i genialną intuicją.


Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies