Dziennik ucha. Słuchane na ostro

Od końca lat 70. związany z Polskim Radiem był nie tylko jego charyzmatycznym głosem. Współtworzył je na wzór europejskich radiofonii publicznych, radia publicznego jako instytucji kultury. Z podobnym rozmachem tworzył życie muzyczne jako dyrektor festiwali Aksamitna Kurtyna i Musica Polonica Nova oraz członek komisji programowej Warszawskiej Jesieni. Inspirował kompozytorów – „komponował ich komponowanie”, skutecznie namawiając instytucje muzyczne do realizacji tych zamówień, tworzył historię muzyki ostatnich dekad.

Był mistrzem pióra, autorem setek tekstów (m.in. „Tygodnik Powszechny”, „Ruch Muzyczny”, „Odra”, „MusikTexte”). A jednak to właśnie w felietonach ujętych w cyklach Dziennik ucha („Res Publica Nowa”) i Słuchane na ostro („Gazeta Wyborcza”) w pełni rozkwitł jego pisarski talent. W tych krótkich błyskotliwych tekstach – porównywalnych z dorobkiem Mycielskiego, Kisielewskiego czy Webera – doraźne oceny zawsze zmierzają ku szerszej refleksji, humor doprawiony jest melancholią, a wyjątkowa indywidualność autora znajduje odbicie w języku. Zwierciadło życia muzycznego – tak, ale oprawione w ramy osobowością Andrzeja.

Więcej szczegółów

978-83-63855-50-5

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Więcej

Andrzej zapoczątkował nowy styl polskiej muzykologii, był pierwszym i jak do tej pory ostatnim jej hippisem. Cześć jego pamięci.

Paweł Mykietyn, kompozytor

Niekiedy, nieco żartobliwie, ale w pełni miłości, nazywaliśmy go pierwszym redaktorem Rzeczypospolitej. Którym w dziedzinie nowej muzyki był dla nas rzeczywiście.

Tadeusz Wielecki, dyrektor Warszawskiej Jesieni

Na tekstach Chłopeckiego wychowało się parę pokoleń zarówno muzyków i krytyków, jak i zwykłych melomanów, którym potrafił przybliżać nieznane krainy muzyki nowej w sposób przystępny i atrakcyjny.

Paweł Szymański, kompozytor

Na wydanie publicystyki Andrzeja Chłopeckiego czas jest wielki, na opatrzenie jej komentarzami – czas nieuchronnie nadchodzi.

Jerzy Kornowicz, prezes Związku Kompozytorów Polskich

 
Szczegóły
Rok wydania2014
Liczba stron560
Projekt okładkiDarek Komorek
ISBN/ISSN978-83-63855-50-5
Wysokość w mm205
Szerokość w mm135
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2014-10-03
WydawnictwoPolskie Wydawnictwo Muzyczne S.A., Wydawnictwo Krytyki Politycznej
WstępKatarzyna Naliwajek-Mazurek
 
PATRONAT MEDIALNY

        

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu