TRANSFER! Teksty dla teatru. Antologia

TRANSFER! Teksty dla teatru. Antologia

Joanna Krakowska

Wydanie: Cena:
53,91 zł
29,94 zł
53,91 zł 59,90 zł -10%

Opis książki

Teksty zebrane w antologii są świadectwem głębokiej i bezprecedensowej przemiany, jaka zaszła w polskim teatrze publicznym w ciągu ostatniej dekady. Przemiana ta dotyczy zarówno tematów podejmowanych na scenie, jak i strategii ich przedstawiania; zarówno relacji z widownią przez odnoszenie się do jej doświadczeń społecznych i kulturowych, jak i struktury wewnątrzteatralnej – relacji w zespole twórców, podziału ról i zadań podczas tworzenia spektakli. W tekstach dla teatru – pisanych dla konkretnych twórców, teatrów, widowni – widać wszystkie te kwestie i ich reformatorski potencjał. Odbija się w nich żywa historia teatru publicznego XXI wieku.

Teksty te rewolucjonizują nie tylko myślenie o teatrze jako miejscu debaty, ale także myślenie o dramacie. Wprowadzają do literatury nowy gatunek, który wykracza poza zwyczajowe ramy sztuk teatralnych. Wiele z nich funkcjonowało dotąd jedynie na scenie, a niekiedy w krążących prywatnymi kanałami maszynopisach. Dzięki publikacji zyskują szansę na drugie życie – nie tylko jako teksty literackie, dokumentalne i polityczne, ale również jako teksty, które znowu kiedyś mogą trafić na scenę.

Wśród autorów: Marcin Cecko, Paweł Demirski, Agnieszka Jakimiak, Jolanta Janiczak, Jan Klata, Sebastian Majewski, Weronika Szczawińska.

Pod redakcją Joanny Krakowskiej.

NAGRODY

Sztuka Jolanty Janiczak "Sprawa Gorgonowej" opublikowana w Transferze znalazła się w finale Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej.

Posłuchaj

Recenzje

Matronaty

Szczegóły

Liczba stron:
600
Projekt okładki:
Katarzyna Błahuta
Skład:
Katarzyna Błahuta
ISBN:
978-83-64682-82-7
Rok wydania:
2015
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
238
Szerokość w mm:
165
Wydanie:
Ebook
Twarda okładka

Zobacz też

BIO

JK

Joanna Krakowska

Joanna Krakowska - absolwentka filologii angielskiej Uniwersytetu Warszawskiego, adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, wicenaczelna miesięcznika „Dialog", historyk teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka, redaktorka. Jest współautorką zbioru esejów Soc i sex. Diagnozy teatralne i nieteatralne (2009), nagrodzonego w konkursie Fundacji Kultury, oraz redaktorką książek Teatr drugiego obiegu (2000), Aktor teoretyczny (2002), Teatr. Rekonstrukcje (2004). Autorka książki Mikołajska. Teatr i PRL (2011).

Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies