Biogram

Jerzy Grotowski (Rzeszów 1933 – Pontedera, Włochy 1999) był jednym z wielkich heretyków i reformatorów teatru XX wieku. Na całym świecie znane są spektakle, które stworzył z zespołem Teatru Laboratorium: Akropolis, Książę Niezłomny, Apocalypsis cum figuris.  

U szczytu światowej sławy oświadczył, że nie jest już zainteresowany tworzeniem spektakli teatralnych i rozpoczął fazę poszukiwań parateatralnych w domenie “kultury czynnej”. W późnych latach 70. z poszukiwań tych wyłoniło się przedsięwzięcie Teatr Źródeł, przerwane w 1982 roku, kiedy Grotowski wyjechał z Polski w czasie stanu wojennego, decydując się na emigrację do USA.

W 1986 roku na zaproszenie Fondazione Pontedera Teatro Grotowski przeniósł się do Pontedery we Włoszech, gdzie stworzył Workcenter of Jerzy Grotowski (obecnie Workcenter of Jerzy Grotowski and Thomas Richards). Tu pracował nad ostatnią fazą swoich twórczych poszukiwań, Sztuką jako wehikułem.

Udostępnij
Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia