Soc, sex i historia

Ta książka to świadectwo historycznego, a tym samym i politycznego, zwrotu, który można było obserwować w polskim teatrze, kinie i sztukach wizualnych ostatnich lat: rozliczeniach przeszłości, lustracyjnych zapędach i narcystycznych, mitologizujących praktykach.

Soc, sex i historia to oryginalna próba syntezy przemian kulturowych, świadomościowych i obyczajowych pierwszej dekady XXI wieku, w których sztuka odgrywała nieraz rolę sprawczą jako pole walki i terytorium publicznych gier. Duniec i Krakowska przedstawiają przemiany świadomości i identyfikacji, bogato korzystając z dzieł literackich, teatralnych, filmowych.

Sztuka interesuje autorki właśnie w takim aspekcie: jako odzwierciedlenie przemian mentalnych i społecznych, a zarazem rozsadnik rewolucji: wywrotowych idei, przekroczeń i eksperymentów. A ich książka sama stara się być takim eksperymentem.

 

978-83-63855-93-2

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Szczegóły
Rok wydania2014
Liczba stron256
Projekt okładkiHanna Gill-Piątek
ISBN/ISSN978-83-63855-93-2
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2014-04-17
Składmanufaktura
 
O AUTORKACH

Krystyna Duniec – profesorka w Zakładzie Historii i Teorii Teatru Instytutu Sztuki PAN. Pomysłodawczyni i kierowniczka Laboratorium „Projektowanie Kultury” SWPS i Nowego Teatru. Wykłada w Polsko-Japońskiej Wyższej Szkole Technik Komputerowych w Warszawie. Autorka m.in. książek Kaprysy Prospera. Szekspirowskie inscenizacje Leona Schillera (1998); Jan Kreczmar. Grał jakby uczył (2004); Ciało w teatrze. Perspektywa antropologiczna (2012). Wydała także w swoim opracowaniuBruliony Jana Kreczmara (2003) oraz tom zbiorowy Aktor. Niepewna tożsamość (2012).

 

Joanna Krakowska – adiunkt w Instytucie Sztuki PAN, wicenaczelna miesięcznika „Dialog”. Historyczka teatru współczesnego, eseistka, tłumaczka, redaktorka. Zajmuje się między innymi powojenną historią teatru żydowskiego w Polsce, teatrem PRL-u oraz teatrem najnowszym wraz z jego społecznymi i kulturowymi kontekstami. Wydała m.in. monografię Mikołajska. Teatr i PRL (2011), nominowaną do nagród Gryfia i Nike oraz do Nagrody Historycznej im. Kazimierza Moczarskiego.

 
Czytaj Fragment

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Genderowa książka roku

Wiśniewska: Na liście dwudziestu czterech książek nominowanych do tytułu „Genderowej książki roku” za lata 2014 i...

Menu