Po co psychoanaliza?

Czy prozak, zoloft i viagra są w stanie skutecznie uśmierzyć ból psychiczny?

Czy można poradzić sobie z nerwicą, łykając tabletki? Nie podważając skuteczności substancji farmaceutycznych, Elisabeth Roudinesco mierzy się z tymi pytaniami i udowadnia, po co jest nam potrzebna psychoanaliza.

Mężczyzna, który bierze viagrę bez zastanowienia się nad głębszą przyczyną impotencji… Kobieta, która zażywa antydepresanty, by poradzić sobie z zewnętrznymi trudnościami…

To w takich ludziach francuska badaczka widzi społeczeństwo obsesyjnie skupione na wydajności i błyskawicznym rozwiązywaniu problemów. Receptą na epidemię rozpaczy nie jest jednak powszechne przepisywanie farmaceutyków.

Więcej szczegółów

978-83-64682-24-7

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

31,41 zł

34,90 zł

- +

 
Więcej

To „śmierć, namiętność, seksualność, szaleństwo, nieświadomość i relacje z innymi kształtują podmiotowość każdego człowieka” – pisze we wprowadzeniu Roudinesco. Dlatego każda substancja chemiczna wcześniej czy później ponosi klęskę w rozwiązywaniu ludzkich dramatów.

Psychoanaliza świadczy o postępie cywilizacji wobec barbarzyństwa. Przywraca myśl, że człowiek jest wolny w swoich słowach i że jego los nie ogranicza się do bytu biologicznego. Dlatego w przyszłości powinna zajmować miejsce obok innych nauk, aby móc walczyć przeciw obskuranckim roszczeniom sprowadzającym myśl do neuronu czy mylącym pragnienia z wydzieliną chemiczną.

(fragment przedmowy)

 
Szczegóły
Tytuł oryginałuPourquoi la psychanalyse?
Rok wydania2014
Liczba stron160
Projekt okładkixdr
ISBN/ISSN9788364682247
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka
Data premiery2014-11-28
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składmanufaktura
 
O AUTORCE

Elisabeth Roudinesco (1944) – francuska psychoanalityczka i dyrektorka Wydziału Historycznego Université Paris 7 Denis Diderot. Uczennica Gilles’a Deleuze’a, Michela Foucaulta i Michelle Perrot. Pisała do francuskich dzienników „Libération” i „Le Monde”. Autorka między innymi monumentalnej biografii Jacques Lacan. Jego życie i myśl (wyd. polskie 2005) oraz książek Lacan, envers et contre tout (2011) i Sigmund Freud. En son temps et dans le nôtre (2014). Nakładem wydawnictwa Krytyki Politycznej ukazała się książka Po co psychoanaliza.

Zobacz też:

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu