Stanisław Brzozowski. Pisma polityczne. Wybór

Pierwiastki postępowe naród tworzą, wsteczne — imienia jego wzywają nadaremno.

Stanisław Brzozowski

Pisma polityczne to wybór publicystyki najważniejszego polskiego intelektualisty czasów zapomnianej rewolucji z początku XX wieku.

Stanisław Brzozowski walczy na wszystkich frontach – z polskim nacjonalizmem, katolickim zaściankiem, carską opresją, inteligencką biernością, endecką hipokryzją. Walczy piórem – jego artykuły interwencyjne, eseje filozoficzne, analizy polityczne i krytyka literacka tworzą głęboki, ale też pełen pasji obraz Polski u progu niepodległości, wstrząsanej krwawym konfliktem społecznym, gnębionej dramatem zacofania, rozdartej klasowo i światopoglądowo.

Autor Legendy Młodej Polski interpretuje rodzime tradycje i zachodnie mody intelektualne, czyta satyryków i filozofów – po to, by zrozumieć polskość i stworzyć ją na nowo.

978-83-62467-27-3

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Szczegóły
Rok wydania2012
Liczba stron520
ISBN/ISSN9788362467273
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawytwarda
Data premiery2012-01
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładMarcin Hernas
 
PATRONAT

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 
CZYTAJ FRAGMENT
 
O AUTORZE

Stanisław Brzozowski (1878-1911) – myśliciel, powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki – i drapieżny publicysta polityczny. Patron Krytyki Politycznej wyprzedził swoją epokę i zainspirował kilka pokoleń polskiej inteligencji, nie tylko z lewej, ale i z prawej strony barykady. Inspirowany marksizmem i myślą Nietzschego, tradycją romantyczną i katolickim modernizmem, filozofią europejską i literaturą rosyjską, autor legendarnych Płomieni walczył piórem przez całe życie.

Menu