Mocarz
Wydanie: Cena:
22,41 zł
11,94 zł
22,41 zł 24,90 zł -10%

Opis książki

Świat mediów „poza dobrem i złem”, a także „poza lewicą i prawicą”, a w nim bezpłodny polski spór. Okopy Świętej Trójcy przeciw Światłym Modernizatorom. Kraj Redaktorów Naczelnych i tropicieli Prawdy o Przeszłości. To wszystko Stanisław Brzozowski opisał już ponad 100 lat temu, a jego późniejszy wielki antagonista Henryk Sienkiewicz przyznał mu za to nagrodę w konkursie dla młodych dramaturgów.

W Mocarzu obserwujemy polityczny spektakl, w którym nie chodzi o tradycję ani o nowoczesność, a jedynie o wpływy – środowisk, koterii, grup interesu. Wszechmoc spektaklu medialnego nie bierze się bowiem ze złych charakterów – Brzozowski nie pyta o to, czy Mirski bądź Walczak to kanalie, czy ludzie zacni. Pokazuje problem w zalążku zjawiska, które kilkadziesiąt lat później opisywali krytycy nowoczesnego kapitalizmu.

WSPARCIE

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Szczegóły

Liczba stron:
104
Ilustracje:
Paweł Althamer
Wstęp:
Michał Sutowski
Skład:
Twożywo
ISBN:
978-83-61006-34-3
Rok wydania:
2008
Typ oprawy:
miękka
Wysokość w mm:
205
Szerokość w mm:
145
Wydanie:
Ebook
Miękka okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

SB

Stanisław Brzozowski

Stanisław Brzozowski (1878-1911) – myśliciel, powieściopisarz, dramaturg, krytyk literacki – i drapieżny publicysta polityczny. Patron Krytyki Politycznej wyprzedził swoją epokę i zainspirował kilka pokoleń polskiej inteligencji, nie tylko z lewej, ale i z prawej strony barykady. Inspirowany marksizmem i myślą Nietzschego, tradycją romantyczną i katolickim modernizmem, filozofią europejską i literaturą rosyjską, autor legendarnych Płomieni walczył piórem przez całe życie.

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies