Człowiek wśród skorpionów

Człowiek wśród skorpionów

Czesław Miłosz

Wydanie: Cena:
31,41 zł
31,41 zł 34,90 zł -10%

Opis książki

W literaturze polskiej XX wieku nie znajdzie się pisarza o takiej skali i powadze zainteresowań.

Czesław Miłosz o Stanisławie Brzozowskim

Czesław Miłosz składa hołd genialnemu myślicielowi początku XX wieku, pisarzowi, filozofowi, pełnemu pasji publicyście, krytykowi „Polski zdziecinniałej”. Esej apologiczny o Stanisławie Brzozowskim  – zamiast wieńca na florenckim cmentarzu – to rozliczenie Noblisty z własną biografią intelektualną, z własnymi inspiracjami, ale i z własnym dramatem politycznego emigranta odsądzanego od czci i wiary. To także szkic tragicznego losu autora Płomieni: jego „sprawy” i oskarżenia o agenturę, niezrozumienia przez współczesnych i obojętności następców. Człowiek wśród skorpionów to wreszcie pasjonujący wykład idei twórcy Legendy Młodej Polski, osadzony w kontekstach XX wieku – i sąd nad polską inteligencją, która nie zdołała dotrzymać kroku tej „jednoosobowej armii, prowadzącej działania na wszystkich frontach”.

Nowe wydanie Człowieka wśród skoropinów. Studium o Stanisławie Brzozowskim poprzedzone jest rozmową-wstępem Cezarego Michalskiego i Sławomira Sierakowskiego.

CZYTAJ FRAGMENT

MATRONATY/PATRONATY

Szczegóły

Liczba stron:
256
Wstęp:
Cezary Michalski, Sławomir Sierakowski
Skład:
Marcin Hernas
ISBN:
9788362467426
Rok wydania:
2012
Typ oprawy:
twarda
Wysokość w mm:
205
Wydanie:
Twarda okładka
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

Czesław Miłosz

Czesław Miłosz (1911-2004) – poeta, pisarz, eseista, dyplomata, z wykształcenia prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Stefana Batorego w Wilnie; laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury (1980), kawaler Orderu Orła Białego. W okresie przedwojennym debiutował jako poeta, członek lewicującej grupy wileńskiej „Żagary”, po wojnie służył w dyplomacji PRL. Od roku 1951 pozostawał na emigracji politycznej na Zachodzie, stale współpracował z paryską „Kulturą”, wykładał na wielu uniwersytetach, w tym stale jako profesor na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley, wspierał opozycję demokratycznej w Polsce. Autor licznych tomów poezji (m.in. Trzy zimy, Ocalenie, Hymn o perle, Nieobjęta ziemia), esejów (Zniewolony umysł, Rok myśliwego, Rodzinna Europa, Ziemia Ulro, Legendy nowoczesności), a także powieści Zdobycie władzy oraz Historii literatury polskiej. Nakładem Krytyki Politycznej ukazało się wznowienie jego książki Człowiek wśród skorpionów, niewydana wcześniej powieść science-fiction Góry Parnasu oraz książka Miłosz. Przewodnik Krytyki Politycznej.

Czytaj więcej

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies