Nasi okupanci

Są bakterie, które zabija się światłem — tak Tadeusz Boy-Żeleński kończy Naszych okupantów. Opisuje rozmaite absurdy i patologie polskiego życia społecznego, których wspólnym mianownikiem są wojujący katolicyzm i prymitywny konserwatyzm.

Obrazoburcze diagnozy Boya niestety nie tracą na aktualności. W jednym z artykułów, na temat rozdziału Kościoła od państwa, autor pisze o sposobach działania jednego i drugiego: w palącej sprawie bezrobotnych Kościół może ograniczyć się do zarządzenia mszy świętej na ich intencję; ale trudno sobie wyobrazić ministra skarbu, który nakazałby swoim urzędnikom trzydniowy post na intencję poprawy bilansu handlowego.
Jeszcze kilka lat temu polscy posłowie potrafili modlić się o deszcz w sejmowej kaplicy — w ramach walki państwa z klęską suszy. Dziś księża nie wchodzą do parlamentu i nikt nie domaga się w Polsce zakazu rozwodów, ale na tym właściwie kończą się różnicę między odległymi o wiek epokami. 

Więcej szczegółów

978-83-61006-43-5

Używany

Ograniczona oferta specjalna

22,41 zł

24,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Wyraziste, przenikliwe, nieraz złośliwe diagnozy Żeleńskiego niejednemu konserwatyście przysporzą drgawek, i niejednemu polskiemu liberałowi wyrzutów sumienia. I choćby dlatego warto przypomnieć sobie teksty „wojującego Antychrysta".

 
Szczegóły
Rok wydania2008
Liczba stron122
ISBN/ISSN978-83-61006-43-5
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka
Data premiery2008-10-15
WydawnictwoKrytyka Polityczna
SkładTwożywo
IlustracjeKazimiera Szczuka
WstępArtur Żmijewski

Menu