Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji

Są miasta – place zabaw, jak Dubaj. Są miasta kreatywne, jak Berlin. Są miasta apolityczne, jak Las Vegas. Są miasta, które się kurczą, jak Detroit czy Łódź. I takie, które rosną, jak miasta w Afryce. Ale czy miasta mają w ogóle jakąś przyszłość?

Krzysztof Nawratek uważa, że miasto to jedno wielkie kłamstwo. Bo wcale nie jest już potrzebne –to nie ono współcześnie jest głównym ośrodkiem produkcji przemysłowej, a odkąd mamy internet, to nie tu powstają języki i kody kultury. Miasto oczywiście wciąż posiada resztki atrybutów, które uzasadniały jego istnienie w przeszłości, wciąż jest tu jakiś przemysł, handel, instytucje władzy i wiedzy. To jednak tylko pozostałości. Ślady minionej świetności. Minionego sensu – pisze.

I wcale nie chodzi tu o jakąś antymiejską fobię. Chodzi o to, żeby na nowo wymyślić sens istnienia miasta. Nowe, jeszcze lepsze kłamstwo. A do tego potrzeba miejskiej rewolucji, prawdziwej miejskiej zmiany.

Więcej szczegółów

978-83-62467-63-1

Nowy produkt

Promocja ważna jeszcze:

26,91 zł

29,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Prace Krzysztofa Nawratka należą obok publikacji Davida Harveya do najciekawszych krytycznych analiz współczesnych miast i miejskości. Dziury w całym. Wstęp do miejskich rewolucji to lektura nie tylko dla architektów, socjologów, polityków, ale głównie dla mieszkańców miast, często zatroskanych o swój los.
Bohdan Jałowiecki
socjolog miasta, Centrum Europejskich Studiów Regionalnych i Lokalnych Uniwersytetu Warszawskiego

Ta książka jest potrzebna twórcom, animatorom, organizatorom ruchów miejskich w Polsce, komentatorom i analitykom. Jest ona bezcenna dla dyskusji o programie ruchów miejskich.
Lech Mergler
współtwórca i lider Stowarzyszenia My-Poznaniacy, współorganizator Kongresu Ruchów Miejskich

Fascynująca i prowokująca.
Anna Minton
autorka książki Ground Control. Fear and Happiness in the Twenty-First-Century City

 
Szczegóły
Rok wydania2012
Liczba stron128
Projekt okładkiHanna Gill-Piątek
ISBN/ISSN9788362467631
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawymiękka ze skrzydełkami
Data premiery2012-08-20
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składmanufaktura

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu