Wydaliśmy właśnie książkę Robert Samborskiego "Sakrament obłudy. Wspomnienia z seminarium". Jest to nowość w takiej nieformalnej serii, którą w wydawnictwie nazywamy serią z koloratką - o książkach Wydawnictwa KP dotyczących kościoła rozmawiają w podcaście Krytyki Politycznej Vendula Czabak oraz Krzysztof Tomasik.

V.Cz.: Książka Roberta Samborskiego to opowieść o jego drodze przez seminarium w Legnicy. Młody, wierzący chłopak zafascynowany ruchem oazowym postanowił zostać księdzem, wstąpił do seminarium.

K.T.: I gros książki to właśnie opis tego co się dzieje w seminarium, w jaki sposób  przyszli księża są formowani, w jaki sposób są traktowani, co widzą, w jaki sposób ich wiara, naiwność, otwartość są zderzone z machiną kościoła i cynizmem.

V.Cz.: Możemy przejść do naszej kolejnej książki, która pokazuje dalszą drogę księdza.

K.T.: Jest to swego rodzaju ciągłość. W naszym wydawnictwie nic się nie dzieje bez przyczyny, w tej chwili mamy wspomnienia niedoszłego księdza, ale wydaliśmy też wspomnienia byłego księdza.

V.Cz.: I to takiego, który nawet dość wysoko zaszedł w "Korporacji kościół", bo tak się nazywa książka Piotra Babińskiego.

K.T.: Jest to historia bardziej odległa. Księdza, który pracował jako ksiądz spory czas, który opisuje jak to wyglądało pod koniec PRL-u, ponieważ wtedy się zaczyna jego droga kapłańska. Opisuje też takie rzeczy, o których często nie myślimy, jak się budowało wtedy kościoły, jak to wyglądało od strony niewielkiej, prowincjonalnej parafii, jak wygląda przerzucanie księży, jak wygląda relacja z proboszczem. (...)

Całej rozmowy posłuchać można na stronie Krytyki Politycznej.

Książki do kupienia w sklepie Wydawnictwa KP.