Nie tyle kwarantanna domowa to dobry czas na czytanie, co czytanie to dobry czas na kwarantannę, bo mózg spala kalorie. A spalania będziemy potrzebować, jeśli nie chcemy po wszystkim być dwa razy więksi. Na ratunek przychodzi Wydawnictwo Krytyki Politycznej, a na kryterium moich rekomendacji książkowych wybrałem oczywiście: wciąganie.

Karol Trammer, "Ostre cięcie. Jak niszczono polską kolej?"

Jest grono wariatów kolejowych (syn byłego premiera - Michał Tusk, należy do takich), którzy wiedzą o tym wszystko, żyją tym i pewnie tworzą swój świat. Ale to jest książka dla całej reszty. O Polsce, o kapitalizmie w naszym regionie, o państwie, o usługach publicznych, o kolejnych partiach politycznych, o samorządach i absurdach polskich reform. Stała się bestsellerem, bo autor wykazał się spektakularną dociekliwością i opisał zjawisko, o którym niby wszyscy wiedzieli, ale dopiero Trammer zebrał wszystkie dowody, przeprowadził dochodzenie i wskazał winnych. "Ostre cięcie" to najlepszej próby dziennikarstwo śledcze (albo świetnie napisane badania społeczne).

Paweł Brykczyński, "Gotowi na przemoc. Mord, antysemityzm i demokracja w międzywojennej Polsce"

Pierwsze wrażenie może nie być zachęcające. Narutowicz, zabójstwo, Zachęta, malarz endecki, czarna okładka – o czym tu mówić, wszystko wiadomo. No więc, będziecie bardzo zaskoczeni. Postawą lewicy, postawą prawicy, postawą Józefa Piłsudskiego, postawą policji, reakcjami prasy.

Młody historyk napisał pasjonującą relację z wydarzeń, którą czyta się jak kryminał polityczny. Jest to historia zupełnie inna niż to, co „każdy wiedział”. I szokująca.

Więcej propozycji lektur znajdziecie TUTAJ