Pogoda sprzyja czytaniu, polecamy zatem lektury na majówkę!

Nowość: Holland. Przewodnik Krytyki Politycznej

pierwszą od lat, kompletną publikacją na temat dorobku reżyserki, która po W ciemności i wyprodukowanym dla czeskiego HBO miniserialu Gorejący krzew znów znajduje się u szczytów filmowej sławy. Książka łączy nowatorską formę z interesującą, proponującą nieoczywiste interpretacje treścią.

Przewrotna powieść przygodowa: Nauczyciel Sztuki Wojciecha Kłosowskiego

Pomysłowa fabuła, sprawne mylenie tropów, dawkowanie tajemnic, barwny język. Kłosowski nowym Pérezem-Revertem? Czy może wręcz anty-Sienkiewiczem? - pisał Juliusz Kurkiewicz w „Gazecie Wyborczej”.

Książka dostępna także jako e-book.

Efekt niezwykłego rodzinnego śledztwa: Ulica Cioci Oli Aleksandy Domańskiej

Tak pisał o książce Daniel Passent w "Polityce":

Inicjatywa IPN i radnej Olgi Johann (PiS) miała jeden nieoczekiwany i dobry skutek. Aleksandra Domańska, wnuczka Kozłowskiej, reżyserka, scenarzystka, eseistka, zainteresowała się losem swojej babci, postanowiła znaleźć odpowiedź na dwa pytania: Dlaczego babcia zasłużyła na „własną" uliczkę w PRL i co takiego zrobiła, że w wolnej Polsce ta uliczka została jej odebrana? W rezultacie tych poszukiwań powstała bardzo dobra książka.

Rozmowy z dwunastoma niezwykłymi kobietami: Wolne Remigiusza Grzeli

Z konfrontacji z charyzmą swoich bohaterek Grzela wychodzi zwycięsko, również dlatego, że przed „wolnymi” nigdy nie pada na kolana - oceniła Hanna Rydlewska w „Przekroju”.

Opublikowany w książce wywiad z Wandą Wiłkomirską zajął drugie miejsce w konkursie na nagrodę im. Barbary Łopieńskiej przyznawanej za najlepszy wywiad prasowy!

Książka dostępna także jako e-book.

Nowość w Serii Historycznej: Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980 Adama Leszczyńskiego


Książke rekomenduje Jerzy Jedlicki: Adam Leszczyński, zabierając nas w  podróż po całym globie w drugiej połowie minionego stulecia, zadaje intrygujące pytania. Czy prędzej da się doścignąć kraje zamożne i przedsiębiorcze, jeżeli swoje gospodarstwo powierzy się silnej władzy państwa, czy rozsądniej zdać się na działanie wolnego rynku? I szereg dylematów podobnych, uwieńczonych sukcesem bądź opłaconych tragiczną klęską kilku pokoleń. Wniosek z tego taki, żeby nie ufać bezkrytycznie żadnej doktrynie, bo wszystko zależy od warunków geograficznych i politycznych. Skok w nowoczesność był prawie zawsze skokiem w nieznane, a opowieść Leszczyńskiego jest fascynującą przygodą intelektualną.

Encyklopedia polskiej psychodelii Kamila Sipowicza

Chcesz zabłysnąć w klasie lub na potańcówce? Wykorzystaj fragmenty z wieszczów wybrane do Encyklopedii polskiej psychodelii przez Kamila Sipowicza. (...) Pan Pimko zblednie, słysząc o haszyszu w „Beniowskim” czy bieluniu w „Dziadach”, ale podrywana dziewczyna wreszcie zmięknie lub piękny kolega ujawni swoje ukryte oblicze - pisze Max Cegielski w "Przekroju".