Skok w nowoczesność. Polityka wzrostu w krajach peryferyjnych 1943–1980

Co łączy Polskę Ignacego Mościckiego z Polską Edwarda Gierka? Czy Związek Radziecki miał przed sobą alternatywną drogę modernizacji? Czy można było „dogonić i przegonić” Zachód z pomocą aktywnego państwa? Czy kraje zacofane mają szansę na przyspieszony rozwój?

Adam Leszczyński, historyk PAN i publicysta gospodarczo-społeczny, napisał pierwszą w Polsce historię zmagań najróżniejszych państw – od ZSRR czasów Stalina, przez Chiny Mao, kraje Afryki, Ameryki Łacińskiej i Azji Wschodniej, aż po II RP i PRL – z nędzą, gospodarczym zacofaniem i społecznym anachronizmem.

Autor bada ideologie przyspieszonego rozwoju, jakie dominowały na świecie tuż przed II wojną światową i po niej. Przybliża epokę, w której decydowały się kształty naszego świata, konfrontując praktyczne doświadczenia ludzi z założeniami gospodarczych teorii.

Tłumaczy wreszcie, dlaczego w latach 70. globalne i lokalne elity zaczęły odwracać się od państwa, zamieniając etatyzm w ideologię „niewidzialnej ręki rynku” jako panaceum na niedorozwój.

Więcej szczegółów

978-83-63855-29-1

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

44,91 zł

49,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Książka Skok w nowoczesność Adama Leszczyńskiego zwyciężyła  kategorii „okiem badacza” w plebiscycie na najlepszą książkę historyczną roku 2013 portalu Histmag.org oraz została nominowana  do Nagrody im. Jana Długosza 2014 (finałowa dziesiątka), Nagrody im. Kazimierza Moczarskiego (finałowa dziesiątka), nagrody Economicus „Dziennika Gazety Prawnej” w kategorii najlepsza polska książka ekonomiczno-biznesowa.

Przedwojenna Polska i Tajwan. Związek Radziecki, Korea Południowa i Tanzania. Cóż te kraje mogły mieć ze sobą wspólnego? Otóż tyle, że każdy z nich szukał sposobu wydobycia się z biedy i zacofania, sposobu na swoją miarę. Adam Leszczyński, zabierając nas w  podróż po całym globie w drugiej połowie minionego stulecia, zadaje intrygujące pytania. Czy prędzej da się doścignąć kraje zamożne i przedsiębiorcze, jeżeli swoje gospodarstwo powierzy się silnej władzy państwa, czy rozsądniej zdać się na działanie wolnego rynku?I szereg dylematów podobnych, uwieńczonych sukcesem bądź opłaconych tragiczną klęską kilku pokoleń. Wniosek z tego taki, żeby nie ufać bezkrytycznie żadnej doktrynie, bo wszystko zależy od warunków geograficznych i politycznych. Skok w nowoczesność był prawie zawsze skokiem w nieznane, a opowieść Leszczyńskiego jest fascynującą przygodą intelektualną.

Jerzy Jedlicki

 
Szczegóły
Rok wydania2013
Liczba stron584
Projekt okładkiMarcin Hernas | tessera.org.pl
ISBN/ISSN 978-83-63855-29-1
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawytwarda
Data premiery2013-04-25
WydawnictwoKrytyka Polityczna i Instytut Studiów Politycznych PAN
SkładManufaktura | manufaktu-ar.com
WstępZygmunt Bauman
 
O AUTORZE

Adam Leszczyński (1975) – historyk, adiunkt w Instytucie Studiów Politycznych PAN, gdzie zajmuje się ideologiami modernizacyjnymi w krajach peryferyjnych (w tym w Polsce). Publicysta „Gazety Wyborczej” i reporter. Autor dwóch monografii o historii społecznej PRL, reportażu o epidemii AIDS Naznaczeni oraz książki Dziękujemy za palenie. Dlaczego Afryka nie może sobie poradzić z przemocą, głodem, wyzyskiem i AIDS. Należy do zespołu Krytyki Politycznej.

 
PATRONAT

Książka powstała w ramach działalności Instytutu Studiów Zaawansowanych przy wsparciu Open Society Foundations.

Zobacz też:

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu