Kapitalizm z puszki. Campbell Soup i pogoń za tanią produkcją w XX wieku

Kapitalizm z puszki. Campbell Soup i pogoń za tanią produkcją w XX wieku

Daniel Sidorick

Wydanie: Cena:
44,91 zł
44,91 zł 49,90 zł -10%

Opis książki

Gdy John Dorrance III – prawnuk założyciela Campbella – sprzedawał swoje udziały, jednocześnie zrezygnował z amerykańskiego obywatelstwa i przeprowadził się do Irlandii. Wszystko po to, by zapłacić niższe podatki. Teraz nie ma już wiele wspólnego z firmą, ale swoim zachowaniem udowodnił, że metody działania pradziadka ma we krwi.

Firma od zawsze starała się ciąć koszty. Jeszcze na długo przed tym, gdy słowo „globalizacja” weszło do słowników, Campbell zatrudniał pracowników na umowy śmieciowe, outsourcingował działalność i walczył ze związkami. Wszystkie chwyty były dozwolone. W latach 50. związkowcy musieli m.in. podpisywać lojalki, świadectwa tego, że nie są komunistami. Mimo to pracownicy nie łamali się i dalej walczyli o swoje prawa. Ale nie tylko. Największy strajk w historii firmy – zorganizowany w 1968 - był nie tylko propracowniczy, ale i antyrasistowski. Amerykański historyk, Daniel Sidorick opisuje jak do niego doszło oraz jakie były dalsze losy firmy i jej pracowników. Kapitalizm z puszki udowadnia, że solidarność możliwa jest w każdych warunkach.

Czytaj fragment

Recenzje

Szczegóły

Liczba stron:
336
Tytuł oryginału:
Condensed Capitalism: Campbell Soup and the Pursuit of Cheap Production in the Twentieth Century
Tłumaczenie:
Ewa Klekot
Projekt okładki:
Marcin Hernas/ tessera.org.pl
Skład:
Manufaktura | manufaktu-ar.com
ISBN:
978-83-62467-23-5
Rok wydania:
2012
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Szerokość w mm:
165
Wydawnictwo:
Krytyka Polityczna

Zobacz też

BIO

DS

Daniel Sidorick

Daniel Sidorick  – profesor historii amerykańskiego Uniwersytetu Temple. Laureat nagrody Richarda P. McCormicka za najlepszą naukową literaturę faktu.

Czytaj więcej

Wokół książki

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Korzystając z tej strony zgadzasz się na używanie plików cookie. Za ich pomocą zbieramy informacje, które mogą stanowić dane osobowe. Wykorzystujemy je w celach analitycznych i marketingowych. Więcej dowiesz się w Polityce Cookies