Piotr Wróblewski: Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej

Żarnowiec. Sen o polskiej elektrowni jądrowej

Piotr Wróblewski

Wydanie: Cena:
34,93 zł
28,72 zł
28,72 zł
34,93 zł 49,90 zł -30%
Najniższa cena tego produktu z ostatnich 30 dni: 49,90


Opis książki

Był początek lat 80. Do Kartoszyna, niewielkiej wioski na Kaszubach, przyjechały setki robotników, naukowców, ludzi żądnych wyzwań, chcących rozpocząć nowy etap w życiu albo po prostu dostać mieszkanie. Zadanie, jakie przed nimi postawiono, było bardzo ambitne. Mieli zbudować Elektrownię Jądrową Żarnowiec, jedną z największych inwestycji w PRL.

Byli inni niż wszyscy. Żyli i pracowali w odmiennych warunkach. Momentami wręcz nie zauważali, że budowa wystartowała w czasach stanu wojennego.

Z rozmów Piotra Wróblewskiego z robotnikami, naukowcami i rodowitymi mieszkańcami Kaszub powstał wciągający reportaż pokazujący skomplikowany obraz tajemniczej, ale fascynującej budowy. Przerwano ją nagle wraz z upadkiem PRL, do czego przyczynił się wzrost aktywności polskiego ruchu ekologicznego. Po zakończeniu inwestycji niektórzy budowniczowie, pionierzy i fascynaci atomu, ale także ich przeciwnicy zdecydowali się zostać na Kaszubach. To o nich jest ten reportaż.

FRAGMENT KSIĄŻKI

Jej dziadek, który stał się niemal legendarną postacią, od początku przekonywał, że elektrowni jądrowej na tej ziemi nigdy nie uda się zbudować. Jego słowa okazały się prorocze. – Elektrownia atomowa tutaj? Ten atom przyjdzie skądinąd” – tak zapamiętała jego słowa pani Maria. – Mówił, że rozpoczną tę budowę, ale nie skończą – przypomina sobie pan Józef. Co ciekawe, słowa mężczyzny uwiecznione zostały na kliszy filmowej. Pokazano go w reportażu, zrealizowanym dla Telewizji Polskiej, poświęconym budowie elektrowni. „Budują, budują, ale nie zbudują. Będzie tak, jak jest przewidziane” – tak brzmiały słowa Augustyna Styna uwiecznione na taśmie filmowej.


Szczegóły

Liczba stron:
304
Projekt okładki:
Marcin Hernas
ISBN:
978-83-67075-85-5
ISBN wydanie e-book:
978-83-67805-01-8
ISBN wydanie audiobook:
978-83-67805-59-9
Rok wydania:
2023
Typ oprawy:
miękka ze skrzydełkami
Wysokość w mm:
210
Szerokość w mm:
132
Wydanie:
Audiobook
Ebook
Miękka okładka
Audiobook czyta:
Bartosz Głogowski
Gatunek:
reportaż

Zobacz też

BIO

Piotr Wróblewski

Piotr Wróblewski – na co dzień pracuje jako dziennikarz internetowy, prasowy i radiowy. Od 2015 roku związany z Polska Press. Pisze o nowych inwestycjach i sprawach Warszawy dla portalu warszawa.naszemiasto.pl. Poza tym przeprowadza rozmowy dla gazety „Polska Metropolia Warszawska”, w tym do weekendowych wydań magazynowych. W przeszłości pracował również dla Radia Kolor i Radia Warszawa. Pochodzi z Pomorza, z Redy. Temat reportażu nie jest przypadkowy, ponieważ miasto w którym się wychował powstało i rozrosło się w dużej mierze przy udziale Elektrowni Jądrowej Żarnowiec.

Czytaj więcej

Wokół książki

NEWSLETTER

Zapisz się do newslettera Wydawnictwa Krytyki Politycznej i odbierz rabat startowy
w wysokości 10%. Będziemy informować Cię o naszych promocjach i aktualnościach książkowych.

Administratorem danych osobowych jest Stowarzyszenie im. Stanisława Brzozowskiego, ul. Jasna 10 lok. 3, 00-013 Warszawa. Podane dane osobowe będą przetwarzane w celu dostarczania na podany adres e-mail naszego newslettera, który może zawierać również treści marketingowe. Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do wysyłki newslettera. Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do wniesienia skargi do organu nadzorczego. 

Zapoznaj się z regulaminem

Aktualności

Produkt dodany do listy życzeń

Polityka prywatności

Nieustannie dostosowujemy witrynę do potrzeb osób ją odwiedzających. Korzystamy z plików cookies zgodnie z Polityką prywatności. Informacje i ustawienia