Wojny klimatyczne. Za co będziemy zabijać w XXI wieku?

W kwestii, o której w książce Welzera mowa, pytanie „komu bije dzwon?” jest pozbawione sensu.

W książce tej idzie bowiem o to, czytelnika przekonać, że w zrozumieniu, iż dzwon alarmowy bije ludzkości, a nie któremuś z obozów warownych, na jakie się dziś rozpada, tkwi jedyna szansa ratunku tejże ludzkości przed losem lemingów.

Zygmunt Bauman

Co łączy rzeź w Darfurze z huraganem Katrina? Klęska żywiołowa i katastrofa społeczna.

Powódź, susza albo tsunami zrywają nie tylko mosty, ale i ludzkie więzi, burzą domy i strukturę społeczną, przynoszą chaos i konflikt, tworzą wolny rynek przemocy – grabieży, wypędzeń, a nawet ludobójstwa.

Więcej szczegółów

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

35,91 zł

39,90 zł

- +

 
Więcej

Wojny klimatyczne to błyskotliwa diagnoza znanych, lecz nierozumianych konfliktów, jakie wstrząsnęły ostatnio światem: od Jugosławii, przez Ruandę aż po Darfur. Autor dowodzi, że czystki etniczne, dyskryminacja rasowa czy plemienne potyczki to efekt konfliktu o przestrzeń, ziemię, wodę i inne zasoby naturalne. To także część historii Zachodu i jego modernizacji – raczej norma niż patologia epoki nowoczesnej. Masowa przemoc to, zdaniem Welzera, „zawsze dostępna opcja działania”. Zagraża zarówno państwom upadłym i stabilnym demokracjom, nawet porządny obywatel może zostać ludobójcą w najmniej spodziewanym momencie.

Wojnie i rozpadowi sprzyja globalne ocieplenie — efekt rozwoju przemysłowego najbogatszych państw na Ziemi. Sto i pięćdziesiąt lat temu, Południe zagwarantowało dobrobyt Północy. Dziś ponosi jego koszty — zmiana klimatu prowadzi do wysychania rzek i jezior, poszerzania pustyni, klęsk głodu, suszy i powodzi. Dawna niesprawiedliwość powraca w nowej formie, niosąc nieznany dotąd typ konfliktów. Jeśli natychmiast nie podejmiemy działań „wojny klimatyczne”, fale wypędzeń i migracji ogarną cały świat.

 
Szczegóły
Tytuł oryginału Klimakriege
Rok wydania 2010
Liczba stron 280
ISBN/ISSN 9788361006923
Tłumaczenie Michał Sutowski
Wysokość w mm 205
Szerokość w mm 145
Typ oprawy miękka ze skrzydełkami
Data premiery 2010-09
Wydawnictwo Krytyka Polityczna
Skład Twożywo
 
CZYTAJ FRAGMENT
 
PATRONAT

Klienci, którzy kupili tę pozycję, wybrali również:

Rekomendowane:

Rozważania o przemocy

35,91 zł 39,90 zł

Koniec teorii

31,41 zł 34,90 zł

Kryształowy pałac

44,91 zł 49,90 zł

Przygody z marksizmem

35,91 zł 39,90 zł

Etyka

22,41 zł 24,90 zł

Głosy wśród nocy

31,41 zł 34,90 zł

Menu