Będę mówiła o książkach, które dotyczą klimatu, zrównoważnego rozwoju, ochrony planety – Monika z kanału Fiszkowa kartoteka poleca książki o tematyce ekologicznej. 

„Ekonomia obwarzanka. Siedem sposobów myślenia o ekonomii XXI wieku” to moim zdaniem baza do tych tematów. Autorka jest ekonomistką i proponuje zerwać z dotychczasowym myśleniem o ekonomii, w którym PKB jest kluczową wartością. Powinniśmy tak gospodarować, żeby nie naruszać wyczerpywalnych zasobów ziemskich, ale żeby nikt nie cierpiał ubóstwa. Kółko wewnętrzne obwarzanka to podstawa społeczne, a zewnętrzne – pułap ekologiczny. Zewnętrznymi ograniczeniami są zakwaszenie oceanów, zanieczyszczenie powietrza, utrata bioróżnorodności. To książka, która otwiera oczy. Pokazuje przykłady z całego świata, które udowadniają, że ekonomia obwarzanka jest możliwa do wprowadzenia. […] Stanowi podstawę, która pozwala zrozumieć, dlaczego powinniśmy coś zmieniać oraz że zmiana jest możliwa. […]

Krytyka Polityczna wydaje dużo ciekawych książek, z których nie wszystkie są dostępne w sklepie internetowym. Polecam tytuły: „Globalny ład. Zmiany klimatu a powstanie nowej epoki postępu i dostatku” oraz „Wojny klimatyczne. Za co będziemy zabijać w 21 wieku”. Oba tematy wydają się bardzo ciekawe w odniesieniu do wykorzystania zasobów ziemskich i tego, jak to może wpłynąć na rozkład sił w przyszłości.

Pełną treść obejrzycie na kanale Youtube.