Teoria feministyczna. Od marginesu do centrum

To książka wizjonerska i odważna.

Hooks z pasją polemizuje z koncepcją feminizmu jako dążenia do równości kobiet i mężczyzn. Bo czy bogaty biały mężczyzna jest równy ubogiemu czarnemu z getta?

I czy biedne kobiety mogą mieć interesy i potrzeby takie same jak te bogatsze? Nie ma czegoś takiego jak wspólna sprawa wszystkich kobiet...

Dlatego postulowane przez hooks trudne „siostrzeństwo” polega na budowaniu wspólnego ruchu przez osoby, które mają różne doświadczenia i różne interesy.

To niesamowita książka [...]. Odwaga i intelekt hooks są fenomenalne, a jej niezależność intelektualna i emocjonalna dojrzałość robią niezwykłe wrażenie. I była tak młoda, gdy ją pisała, miała zaledwie 32 lata! To niebywałe.

"O Magazine"

Więcej szczegółów

978-83-63855-35-2

Nowy produkt

Ograniczona oferta specjalna

31,41 zł

34,90 zł

Chwilowo brak w magazynie.
 
Więcej

Ruch feministyczny spowodował głębokie pozytywne zmiany w życiu dziewcząt i chłopców, kobiet i mężczyzn żyjących w politycznym systemie imperialistycznego, zdominowanego przez białych, kapitalistycznego patriarchatu.I nawet jeśli nadal powszechnie ośmiesza się feminizm, faktem pozostaje to, że dzięki kulturowym rewolucjom, do których doszło z inspiracji współczesnego ruchu feministycznego, każdy coś zyskał.Ruch ten zmienił nasze postrzeganie pracy, naszą pracę oraz naszą miłość. Mimo to ruch feministyczny nie zaowocował trwałą feministyczną rewolucją. Nie wyeliminował patriarchatu, nie wykorzenił seksizmu – opartych na nierówności płci, wyzysku oraz opresji. W związku z tym zdobycze feminizmu są wciąż zagrożone.

fragment książki

 
Szczegóły
Rok wydania2013
Liczba stron240
Projekt okładkiHanna Gill-Piątek
ISBN/ISSN9788363855352
TłumaczenieEwa Majewska
Wysokość w mm205
Szerokość w mm145
Typ oprawyoprawa miękka
Data premiery2013-07-31
WydawnictwoKrytyka Polityczna
Składmanufaktura
 
O AUTORCE

Bell Hooks (1952) - jedna z najwybitniejszych przedstawicielek czarnego feminizmu, marksistka i krytyczka kultury popularnej. Wykładała m.in. na Yale University i w City College of New York. Opublikowała kilkadziesiąt książek, m.in. Ain’t I a Woman?: Black Women and Feminism (1981) i Where We Stand. Class Matters (2000).

 
CZYTAJ FRAGMENT

Recenzje | Wydarzenia | Fotorelacje

Menu